Személyiségtipológia

Nincsenek tiszta személyiségtípusok, és nincsenek minőségbiztosítási leírások vagy „csak” végrehajtandó receptek. Ismerd meg az alapokat, és ezek fényében okosan tegyél a rád bízottakért. Amennyiben olyan helyzetbe kerülsz, amelyben nem tudsz előrelépni, keresd meg elöljáródat, vagy bátran fordulj olyanokhoz, akiktől segítséget kaphatsz. Itt csak egy kis szeletet mutatunk meg, hogy értsd a sokféleséget, és megismerd az alapjait.

Hippokrates

Hippokrates szerint az emberek viselkedésében levő különbségeknek az okai a különböző testnedvek: a vér, a nyál, a máj sárga epéje és a lép fekete epéje. Az akkori korfelfogás szerint az emberek viselkedését a bennük levő négy őselem: tűz, víz, levegő és föld aránya határozza meg. Ezekből következően alakul a négy vérmérséklet:

Szangvinikus: vérmes ember az, akinek könnyű a vére. Könnyen izgul, de könnyen fel is enged a feszültsége.
Kolerikus: epés ember az, akinek meleg a vére. Élénk és ki nem elégülő tettvágy van benne.
Melankolikus: fekete epéjű ember az, akinek nehéz a vére. Lassan izgul fel, de mélyen hatolnak lelkébe az élmények.
Flegmatikus: nyálkás ember az, akinek hideg a vére. Nehezen izgul fel, de szívós a cselekvésben.
Szangvinikus: gyorsan működő az idegzete, túl élénk, csapongó és konkrét a képzelete. Az értelme: sokat markol és keveset fog, általában csak felfog és befogad, de nem gondol tovább… Az akarata hirtelen keletkezik és felszínes, eleven, de nem erős. Könnyen hazudik, túlzásra hajlamos, önmagát alig ellenőrzi, világképe széteső. Gondtalan, csak a mának él, de a fájdalom megbénítja. Véleménye van, meggyőződése nincs. A következményekkel nem törődik, irtózik az áldozattól. Külsőre könnyed és formás, a szeme nagy és nyílt. Életkedv árad belőle. A hosszú ülést és hallgatást nem bírja. Mindent gyűjt, a zsebében a legkülönfélébb dolgok találhatók. Keveset és inkább többször eszik. Érzéke van a szép iránt, a szenvedőkön rögtön megesik a szíve, képességei átlagon felüliek. Extrovertált, optimista, szeszélyes. Egoisztikus, a körülmények befolyásolják. Jó társalgó, tekintélye igen csekély, mégis mindenütt szeretik.

        Jó tulajdonságai: vonzó, beszédes, viccmester, a társaság középpontja, jó humorú, mindenből viccet csinál, kreatív, könnyen barátkozik.

        Rossz tulajdonságai: túlságosan is cseveg, elvész a részletekben, nem emlékszik a nevekre, összevisszaság van körülötte, mindent felfordít, fegyelmezetlen, nem tud különbséget tenni lényeges és lényegtelen között, népszerű akar lenni, keresi a dicséretet.

Vezetője legyen kedves, de ne engedje magát behálózni bizalmaskodással. A nevelése legyen szelíd, de következetes. Ne azt hangsúlyozzuk, mi mindent nem szabad, hanem a cselekvés útját mutassuk meg neki. A szangvinikusnak erőt kell szereznie, ehhez viszont rendszeres munkával juthat – tehát kedvet, hangulatot kell neki teremteni. Számára döntő a vezető példája, mert a személyhez kötődik. Egyértelmű utasításokat adjunk neki, és ellenőrizzük rendszeresen. A hajszálpontos időzítést igénylő tevékenységek nem neki valók… Ne feledjük, hogy szereti a változatosságot és kerüli a merevséget, hogy gyakran meggondolatlanul beszél. Óvjuk attól, hogy túl sokat markoljon.
Nevelési cél: életének megszervezése, idejének, munkájának beosztása, pontosság, ígéreteinek betartása, munkáinak befejezése.
Tipikus példa: Péter apostol


Kolerikus: extrovertált, optimista, tevékeny. Általában szervező-vezető egyéniség, a tettek embere, vezérürü. A „nincs lehetetlenség, csak tehetetlenség”, „csak akarni kell” – típusú mondatok jellemzik. Számára az élet egy megoldandó feladat.
Jó tulajdonságai: született vezető, gondolkodásában gyors felfogású és rendszerező, dinamikus és aktív személyiség. Belső késztetése van a dolgok állandó jobbítására, javítására. Erős akaratú, határozott, önérzetes, érzelmei nem befolyásolják, független és önmagának való szellem, nem szorul mások segítségére, véleményére. Önbizalmat sugároz, és akármit meg tud csinálni. Jól szervezi és vezeti csoportját. Munkájában célorientált. Kitartásának és makacsságának köszönhetően általában eléri célját, a sikert viszont okosságának tulajdonítja. Látja az összefüggéseket, nem vész el a részletekben, jól osztja be a saját és mások idejét. Gyakorlati megoldásokat keres a problémákra, és gyorsan belefog a végrehajtásukba. Szétosztja a munkát, és teljesítményt követel, látja a feladatok elvégzésének szükséges sorrendjét. Az ellenállás serkenti – „csakazértis” szellem. Alig van szüksége barátokra, általában igaza van, vészhelyzetben kincset érő személyiség.

        Rossz tulajdonságai: gondolataiban és érzelmeiben gyakran uralkodni vágyó, türelmetlen, hirtelen reagáló, gyorsan haragra gerjed. Nem tud kikapcsolódni, állandó belső feszültségben él, azon rágódik, mit kellene még csinálni, túl lendületes. Nem tudja feladni a vesztett csatákat. Túl erőszakos, nem tud dicsérni, utálja a könnyeket, nehezen tud együtt érezni mással. Beosztottjait nem engedi kibontakozni, elhomályosítja őket. Türelmetlenül reagál a gyenge teljesítményre, udvariatlan, figyelmetlen, goromba lehet, engedelmességet követel, követelőző. Munkájában nem tűri a hibákat. A munka, a teljesítmény megszállottjává válhat, önfejű, nehéz vele együtt dolgozni. Barátait hajlamos kihasználni. Sokszor igaza lehet, de nem népszerű.

Vezetője legyen erős, világosan és visszavonhatatlanul beszéljen. Rendkívül határozott egyéniség, ezért vezetője is tartson ki saját álláspontja mellett. Ha egyszer hagyják, hogy ugráltasson másokat, többé nem fog leszokni róla. Vezetője hivatkozzon a becsületre, nevetségessé válásra, és szoktassa rá a kolerikust önmaga kiigazítására, ragaszkodjon a kétirányú kommunikációhoz. Ne felejtsük el, hogy nem akar bántani, csak szókimondó, nem riad vissza a munkától, ha viszont nem világos, hogy kinek mi a feladata, az konfliktushoz vezet. Józan és gyakorlatias, nem együttérző lélek, képes ösztönösen helyes döntést hozni. A kolerikus vezetésre hivatott, ezért meg kell tanítani az engedelmességre. Úgy kell nevelni, hogy önmagát nevelje. Teret kell nyitni számára. Egy jó gondolat vezércsillag lehet egész életére.
Nevelési cél: elfogadni Isten és más emberek akaratát, megtanulni engedelmeskedni, legyűrni heves és kíméletlen vonásait. Uralomvágyát szolgálattal kell ellensúlyoznia.
Tipikus példa: Pál apostol.


Flegmatikus: introvertált, pesszimista, megfigyelő. Kiegyensúlyozó, békét teremtő természetű, bár kicsit száraz, unalmas, lomha. Közösségben nem igazán vesz részt a dolgokban. „Majd meglátjuk, ebből mi sül ki”, „majd csak lesz valahogy” – típusú mondatok jellemzik.

        Jó tulajdonságai: nem feltűnő, visszafogott egyéniség, az életet könnyeden, lazán veszi, harmonikus életvitele van. Békés, gyorsan kapcsol, szimpatikus és kedves, de érzelmeit elrejti. Boldog és megelégedett, mindenkit végighallgat. Jó vezető, van ideje a rábízottakra. Soha nem siet, nehéz felizgatni és dühbe hozni. Munkájában megbízható, egykedvűen és állandó tempóban dolgozik. Jó adminisztratív képességei vannak, gyakran aktakukac. A konfliktusokat elkerüli, jó csapatmunkás. Nyomás alatt is jól dolgozik, kitartó, a nehézségekből megtalálja a kivezető utat. A hirtelen veszélyekre nem reagál. Barátként könnyen ki lehet vele jönni, kellemes a társasága. Nem bánt meg senkit, jó hallgatóság, száraz humora van. Sok a barátja, hűséges és kellemes házastárs.

        Rossz tulajdonságai: nincs benne lelkesedés, és nehéz lelkesíteni. Határozatlan, nem tud dönteni, a felelősséget lehetőleg elhárítja, kikerüli. Szemlélődő természetéből eredően sok elgondolás hibáját észreveszi, de ha szóvá is teszi, a megvalósításban nem akar részt venni. Sokszor visszahúzódó, sok elvtelen kompromisszumot köt, könnyen megalkuszik. Vezetőként hajlamos a fegyelem elhanyagolására, a tagok azt tesznek, amit akarnak. Túl könnyen veszi a dolgokat, kevés dolog fontos a számára. Nehéz mozgásba lendíteni, és utálja, ha valaki tevékenységre buzdítja. Lusta, csípős nyelvű – és ezzel másokat is elbátortalanít. A tervezgetés, a jövő nem érdekli. Másokat könnyen megítél, csipkelődő, szarkasztikus, száraz humorral kritizál. Társas kapcsolataiban lelohasztja a lelkesedést, nem igazán érdeklik mások és gondjaik, lehetőleg nem lesz elkötelezett semmiben sem. Személyisége nem vonzó, nem izgalmas.

Vezetője legyen következetes, aki nem lágyul el, és sok a türelme. A flegmatikusnak nem használ a szép szó, állandóan a sarkában kell lenni. Vagy a bőrén, vagy a gyomrán érezze, hogy cselekednie kell, kényszerítsük döntésre. Pontosan és részletesen ki kell tűzni számára a feladatot, és azt tűzzel-vassal be kell hajtani rajta. Kézzelfogható indítékot, ösztönzést igényel a cselekvéshez, vezetője a neki szánt feladatokat szedje listába, és sarkallja eredményre jutalmazással. Ne gondoljuk, hogy minden új ötlettől ugrálni fog örömében. A feladatokat elodázza. Ne okoljuk mindenért, mert ezzel tovább romboljuk önbecsülését, visszahúzódóvá válik, és meghátrál a felelősségvállalás elől. Bíztassuk felelős szerep vállalására!
Nevelési cél: a lelkesedés, a motiváltság felkeltése, bármiben is, de legyen elkötelezett. Állandóan kikívánkozó kritikáját szűrje meg, és csökkentse, a kritizáláson kívül a munkában is vegyen részt. Kényelemszeretete ellen kell küzdenie.
Tipikus példa nincs az Evangéliumban – valószínűleg ott és akkor is csak figyelt….


Melankolikus: introvertált, pesszimista. Mélyen gondolkodó és mélyen érző. A világot általában sötéten látja. Erőssége a másokkal fenntartott mély, lelki kapcsolat. Szereti beosztani munkáját, tervezgető, táblázatkészítő. Született mártír. A „Bocsánat, hogy élek” a jellegzetes mondata. Testével keveset törődik, félénk, álmodozó.

        Jó tulajdonságai: mély gondolatokkal teli, analitikus, elemző személyiség. Komoly és céltudatos, tehetséges és kreatív, művészi hajlamai vannak. Megérti és átérzi a szépséget. Érzékenyen reagál másokra. Önfeláldozó és idealista lelkületű. Otthonában rend van, vezetőként magas követelményeket állít. Lemond saját igényeiről, hogy másokét ki tudja elégíteni. Tökéletességre törekszik, munkájában a tervhez tartja magát, és magas színvonalon akar dolgozni, minden részletre figyel. Rendszeres, precíz, szervezett, tiszta, gondos, takarékos. Szereti a kimutatásokat, listákat, táblázatokat, és szívesen csinál ilyeneket. Óvatosan barátkozik, de hűséges és elkötelezett. Empatikus, melegszívű, szolidáris. Szívesen marad a háttérben.

        Negatív tulajdonságai: a rossz dolgokra sokáig emlékszik, sérelmeit évtizedekig számon tartja. Hangulatember, és általában depressziós. Szinte élvezi, ha bánat, vagy sérelem éri. Alázata hamis, bár saját magát igen kicsire értékeli. Hallása szelektív, egy másik világban él. Néha magába zárkózik, és elveszíti a kulcsot… Valami miatt mindig bűntudata van, üldözési mániában szenved, hipochondriára hajlamos. Aggályoskodó, komoran rágódik a veszekedéseken, ellentéteken. Túl magas célokat tűz vezetettjei elé. Könnyen letörik a sikertelenségek láttán. Munka helyett inkább tervezgetéssel és elemzéssel tölti az időt. Önkritikus, nehéz a kedvére tenni. Nagy szüksége van az elismerésre. Társadalmilag, szociálisan bizonytalan, távolságtartó, másokkal szemben kritikus, gyanakvó, kibékíthetetlen. Nem tud megbocsátani, haragtartó, bosszúálló.

Vezetője csak egy legyen – a többféle tanács még jobban elbizonytalanítja. Finoman, gyengéden kell vele bánni. Előbb mindent meg kell vele beszélni. A hibák miatt nem szabad ostorozni, csak csendesen figyelmeztetni, és mutatni a jónak a lehetőségét. Egyenes beszéddel, őszintén kell vele szót váltani. Le kell foglalni, hogy ne legyen sok ideje gondolkodni. Segíteni kell az élete rendezésében, erre egyedül képtelen. Óvni kell a sikertelenségektől, majd lassan hozzászoktatni a kudarcok elviseléséhez. Fel kell vele fedeztetni az élet apró örömeit. Erényekre kell nevelni. Ha derűssé sikerül tenni, képes megállni a saját lábán. Igen érzékeny, és könnyű megbántani, lényéből fakadóan borúlátó. Hajlamos a levertségre, ezért figyeljük a depresszió jeleit, vegyük észre, ha segítségre van szüksége. Bátorítsuk érzelmei kifejezésére, dicsérjük őszintén és szeretettel.
Nevelési cél: reális önbecsülés és önértékelés kialakítása, az életébe a vidámság beépítése, a haszontalan légvárépítés és merengés leépítése.
Tipikus példa: János apostol, a szeretett tanítvány
 

Jung

Extrovertált: sok barátja van, szereti a társas összejöveteleket, nem szeret egyedül lenni, kívánja az izgalmakat, impulzív ember, hajlik az agresszióra, szereti a vidámságot, változatosságot, optimista, cselekvő, érzéseit kiadja, nem egészen megbízható.

Introvertált: csendes, visszahúzódó, befelé forduló, inkább a könyveket, mint az emberek társaságát szereti, szeret előre tervezni, a váratlan dolgok elbizonytalanítják, nem könnyű kihozni a sodrából, szűk erkölcsi normák szerint él, pesszimista, megbízható.

 

Fritz Riemann karakterelmélete

A négy alapkarakter
Karakter-elméletében a félelemből, mint alapvető emberi érzésből indul ki. Nincs emberi élet félelem nélkül. A félelem egyrészt aktivitásra késztet (következménye: érés, növekedés), ugyanakkor megbénít (következménye: stagnálás, visszaesés). A félelem mindig olyankor lép fel, amikor olyan élethelyzetbe kerülünk, ami új, ismeretlen, amihez még nem nőttünk fel.
Az érett személyiség az alábbi követelményeknek kell megfeleljen:

  • Individuum (egyszeri, megismételhetetlen személyiség). Ha ez nem sikerül, akkor félelem lép fel az odaadástól, a feloldódástól, a függő viszonytól, mint az én elvesztésétől. Ha az individuum követelménye feltűnően hiányzik, akkor SKIZOID személyiség jön létre.
  • Kapcsolatteremtő képesség (nyitottság a másik ember(ek) és a külvilág felé). Ha ez a képesség hiányzik, akkor az önmagammá válás félelmet kelt, mint félelem a védtelenségtől és az elszigetelődéstől, s kialakul a DEPRESSZÍV személyiség.
  • Tartósság a változások világában. Ha az egyénben erős a félelem a változástól, mint múlandóságtól, bizonytalanságtól, akkor KÉNYSZERES személyiségről beszélünk.
  • Változás, fejlődés, haladás. Ha túl erős a félelem a szükségszerűségtől, a szabadság elvesztésétől, akkor kialakul a HISZTEROID személyiség.
Címke: