Pszichológiai alapok

A ránk bízottak emberek, s mint ilyenek, arra van szükségük, hogy valóban emberek lehessenek életkori sajátosságaiknak, egyéni jellemzőiknek megfelelően. Egyik legnagyobb kihívása éppen az életünknek, hogy meg tudjunk felelni annak, amik éppen vagyunk, s fel tudjunk készülni arra, amivé lennünk kell. Annak érdekében, hogy a környezetünkben élőket, s a ránk bízottakat segíteni tudjuk ebben fontos megismernünk az ő egyéniségüket, az egyéni meglátásaikat, és a fejlődésükben arra kell segítenünk őket, hogy a lehető legteljesebben kibontakoztassák magukat. Cserkészként ez annyit jelent, hogy képességeiket a legjobban feltárva és kifejlesztve boldoguljanak és boldoggá váljanak!

Az ember megismerése mára külön tudássá fejlődött. De ahogy nem kell biológusnak lennünk ahhoz, hogy felismerjük a növényeket, pszichológussá sem kell válnunk, hogy felismerjük a legalapvetőbb emberi jellemzőket. Azt viszont nem kerülhetjük el, hogy legalább „a növények felismerése szintjén” képesek legyünk az emberek megismerésére. Ehhez tudni kell egy-két alapvetően fontos dolgot.

A legfontosabb, hogy ismerd a cserkészeidet! Ismerd meg őket, körülményeiket, vágyaikat…, mindent, ami foglalkoztatja őket. Te is voltál abban a korban, amiben most ők! Neked is voltak álmaid, és neked is fontos volt, hogy komolyan vegyenek! Vedd őket komolyan!

Tudd, mivé akarnak válni! Vedd észre a jeleket, hogy tudd őket segíteni! Legyél tisztában azzal, hogy senki nem olyan, mint…, legfeljebb hasonlít rá ebben és abban… és segítsd is! Ehhez tudnod kell, hogy a pszichológusok milyen elméleteket fogalmaztak meg, és milyen ötleteket adtak az ezekkel való együttműködésre.
Címke: