Doni emléktúra cserkész módra

Szombat reggel teherautón utaztunk el Jászfényszaruba. Itt a helyi lovas hagyományőrző csoport várt minket, akikkel együtt gyalogoltunk el a szántáson a tanyájukra. Néhány mondat után neki is láttunk 2 ló lepucolásához, felszerszámozásához. Miközben a hagyományőrzők meséltek a lovasok életéről, mindenki szabadon lovagolhatott a karám területén.
Az ismerkedés után felkerestük a közelben lezuhant második világháborús ellátmányt szállító repülőgép helyét, ahol egy imával emlékeztünk meg a lelőtt lengyel gép személyzetéről. Egy finom ebéd után vágtak neki a cserkészek kora délután a valódi túrának. Bár az idő elég enyhe volt, a sár kicsit nehezítette a menetet a jászsági tanyavilágban, ahol egyre több elhagyott épületet találtak a túrázók.
Végül este a főtt krumpli és sózott szalonna elfogyasztása után senkit nem kellett bíztatni, hogy aludjon a szintén rendhagyó szálláson, a földbe épített betonbunkerben. Nem volt túl komfortos, de a doni csatában a mínusz negyven fokban a második világháborúba induló katonák ennek is örültek volna. Aki kedvet kapott ahhoz, hogy a következő túrán részt vegyen, vagy lemaradt idén, 2015-ben is várjuk.
A 2. magyar hadsereg a Magyar Királyi Honvédségnek az 1941/1942-ben érvényes hadrendben nem szereplő alakulata volt, amelyet 1942-ben állítottak fel, és a keleti hadszíntérre küldték harcolni. A hadsereg 1943 januárjában a Sztálingrád körzetében vívott harcok során rendkívül súlyos, megsemmisítő veszteségeket szenvedett. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a -40 fokos orosz télben.

Rovat:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
