Cserkészet a Rádió Orienten

Beküldte Győrik Ágnes - 2015. január 19., 16:40
A Rádió Orient Köz-Vélemény című műsorában Solymosi Balázzsal, a Magyar Cserkészszövetség országos vezetőtisztjével beszélgetett Bokor Réka műsorvezető, többek között a Szövetség elmúlt évi eredményeiről, illetve a 2015-ös tervekről, programokról. Erről az interjúról olvashattok egy rövid összefoglalót, amit az OrientPress Hírügynökség készített. Ha kíváncsiak vagytok a teljes interjúra, a cikk alatt megtaláljátok a linket, ahol végig hallgathatjátok a beszélgetést.

"A nyitás és növekedés éve volt 2014 a Magyar Cserkészszövetség életében. Több ezerrel nőtt tagjaik száma, sikerrel szólították meg a városi és a kistelepüléseken élő gyerekeket, illetve a mélyszegénységben élő fiatalokat is. Mindemellett akkreditált felnőttképzést indítottak és országos összekötői hálózatot állítottak fel. Minderről Solymosi Balázs, a Magyar Cserkészszövetség országos vezetőtisztje beszélt a Rádió Orienten. 

A Magyar Cserkészszövetség fennállásának 100 éves évfordulójára szervezett események - a nemzeti nagytábor és a tiszai tutajtúra - során szerzett tapasztalatok pontos helyzetképet adtak a cserkészet jelenéről. E tapasztalatok alapján jelölték ki 2014 legfontosabb feladatait, a cserkészmunka irányait - mondta el Solymosi Balázs országos vezetőtiszt. Így lett 2014 a nyitás és növekedés éve a magyar cserkészet számára, mely során sikerült újraszervezni a modern cserkészetről kialakított képet. 

„A rendezvények tapasztalatai alapján elkezdtük közelíteni elképzeléseinket a valósághoz. A Magyar Cserkészszövetség pedagógiai fejlesztő munkatársak és csapatalapítási összekötők révén nyit a nem cserkészek felé. Célunk, hogy minden gyereknek legyen lehetősége cserkészcsapatot találni lakóhelye közelében” – a vendég kiemelte, sajnos a járások 40 százalékában még nincs meg ez a lehetőség. 


Aktív kisközösségek, vallási sokszínűség

A cserkészet nyitásának fontos eleme a kistelepüléseken élő közösségek aktivizálása volt. Solymosi elmondta, a városi körzetekben sokkal könnyebb felkelteni a cserkészet iránti érdeklődést, hiszen a természetjárás sok újdonságot ígér a városi fiatalok számára és természetesen több a gyerek is. Az összekötők révén törekszik a szövetség arra, hogy minden gyermek megtalálhassa a cserkészcsapatát, éljen akár városban akár kistelepülésen.

Továbbá a más vallásúak bevonása is fontos elem. Amellett, hogy a szövetség a több száz éves, európai keresztény értékekre épít, zsidó, muszlim és buddhista cserkészek is színesítik. „A Magyar Cserkészszövetség minden vallás felé nyitott' - hangsúlyozta Solymosi.

Emellett a nyári, nem-cserkész gyerekeknek szóló eseményeiken (Cserkészen az Életre és Felfedező táborok) is több száz fiatal tapasztalhatta meg a cserkésztáborok hangulatát, varázsát. a fentieknek köszönhetően sikerült a szövetség taglétszámát 11 ezerre növelni, az azt megelőző 7-8 ezres taglétszámról.

Solymosi Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy kerekesszékes gyermekeket egyelőre sajnos nem tudnak fogadni a jelenlegi infrastrukturális adottságok miatt, azonban az értelmi fogyatékkal élők és számos mélyszegénységben élő fiatal sikeresen találja meg helyét a szervezeten belül.


Felnőttképzés és ingatlanvagyon

Solymosi hozzátette: a nyitás további része, hogy a szervezet akkreditált felnőttképzési intézmény lett. Az ország négy pontján rendeztek továbbképzést a cserkészet pedagógiai módszeréről. Az értékekre és gyakorlatra összpontosító esemény már első alkalommal 20 százalékos túljelentkezést produkált. Solymosi Balázs elmondta, a kétdélutános rendezvényen az interaktív és informatív előadások mellett a cserkész-tevékenységeket és a játékokat is kipróbálhatták a tanárok. 

A cserkészszövetség 2014-es feladatainak nagy részét az ingatlanvagyon kezelése tette ki. Az országos vezetőtiszt rámutatott, Budapesten és környékén több ingatlannal bírnak, azonban a vidéki hálózat eléggé hiányos. „A cserkészprogramok és a képzések szervezése mellett az ingatlanok külsős eseményeknek is otthont adnak. Az ezekből származó bevételt a cserkészmunkába forgatjuk vissza” – a vendég kiemelte, a nyilvántartás átláthatóságához létrehoztak egy egységes adatbázist. 


A további növekedés 2015 célja

A 2015-ös év fő feladatai közül a vendég a Japánban rendezett világtalálkozóra való felkészülést, a további létszámnövelést és a megyei terjeszkedést, valamint egy biztosabb infrastruktúra kialakítását emelte ki. Solymosi aláhúzta: a szervezeti újragondolás mellett pályázatoktól nem függő forrásokat és támogatói kört is kell keresniük. 

Kiemelt feladat a korábbi cserkészek újbóli megszólítása. „A magyar állam területén jelenleg 45 ezer azoknak a száma, akik valamikor cserkészfogadalmat tettek. Azonban egy bizonyos kor után elkopnak a cserkészeink, őket kell visszahúzni” – a vendég kiemelte, például híres embereken, példaképeken keresztül is láthatóvá kell tenni a cserkészetet. 

A hazai célkitűzések mellett a világszervezet hároméves programjait követi a szövetség. A nemzetközi szervezet a létszámnövekedés és a fiatalok döntéshozatalba való bevonás mellett az egészséges értékrend kialakítását nevezte meg elérendő célként." 

A cikk forrása: orientpress.hu

Fotó: Járdány Bence / photosapiens


Az interjút teljes terjedelmében ITT tudjátok meghallgatni.

 
Rovat: