Nem voltál ott? - Nézd meg most!

Beküldte Gyarmati Anett - 2012. október 30., 15:14
Emlékérmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Magyar Cserkészszövetség alapításának 100. évfordulója alkalmából. Az MNB Szabadság téri székháza közelében ezt követően köztéri kereskedőjáték indult több száz cserkész részvételével.
 
Sándor György, az éremkibocsátás hivatalos aktusára jogosult MNB-ügyvezető igazgató beszédében a magyar cserkészet ifjúságnevelő szerepének fontosságáról szólt, majd elmondta, a fémpénz már dodecagon (vagyis tizenkétszögű) alakjában is kifejezi a Magyar Cserkészszövetség 1912 és 2012 között eltelt száz évét. Sándor méltatta az érmét tervező fiatal művész, Tóth Zoltán munkáját, akinek ez volt az első műve az MNB megrendelésére.
 
„Ez az érme ünnepélyes kivitelezése ellenére minden elemet tartalmaz, ami szükséges ahhoz, hogy hivatalos fizetőeszköz legyen” – utalt a bankvezető arra, hogy a 100 Ft névértékű fémpénzt nem csak a cserkészboltban fogadják el péntektől. Noha a hivatalos lehetőség ellenére a cserkészérme tömeges kereskedelmi felbukkanására nem kell számítani, hiszen tízszeres áron vásárolható meg az Magyar Nemzeti Bank Látogatóközpontban.

 
Sándor György végül szólt arról is, hogy közvetlenül a nyilvános kibocsátás után nagyszabású „kereskedelmi és közgazdasági” verseny (cserkésznyelven: kereskedőjáték) veszi kezdetét az MTV korábbi Szabadság téri székháza előtt. Mint kifejtette, az MNB céljaival minden „pénzkultúrát fejlesztő” játékos kezdeményezés egybevág, így támogatták a cserkészek ötletét.
 
A bank kamatdöntéseinek bejelentéseihez használt helyszínen ezt követően Buday Barnabás, a Magyar Cserkészszövetség elnöke szólalt fel, aki röviden felidézte a mozgalom magyarországi történetének három nagy korszakát, majd beszélt szövetségük legfontosabb aktuális munkájáról, az összmagyar cserkészstratégia megalkotásáról.

 
„Ha tükörbe nézünk, hogy milyenek is vagyunk valójában, számtalan dolog eszünkbe jut magunkról, de nyilván sok minden eszükbe jut a nem cserkészeknek is rólunk; ez a kettő pedig nem mindig találkozik” – kezdte az érmetervezésben tematikai szakértőként résztvevő Solymosi Balázs országos vezetőtiszt a munka elindulásának ismertetését. Szerinte olyan emlékpénzt szerettek volna, ami nem csak a cserkészek belső körei számára hordoz mondanivalót, azonosítási pontokat a mozgalomról.
 
 
Solymosi Balázs elmondta, a magyar cserkészliliom azért volt egyértelmű választásuk, mert a 8000-es aktív tagsággal együtt ma Magyarországon 50 000 ember tett valaha cserkészfogadalmat, ami igen nagy merítésnek számít. Ráadásul a honi szövetség a cserkészek 30 milliós világszintű mozgalmába kapcsolódik – melynek jelképe szintén a liliom.


 
A felszólalók sorát záró Tóth Zoltán tervező elmondta, mivel ifjúsági mozgalomról van szó, legszívesebben cserkészek tömegét rajzolta volna a fémpénz tervére, ám ez értelemszerűen lehetetlen megfejtés. „A trombitát fújó cserkész viszont kifejezi azt, ahogyan ő egy közösségbe csatlakozik, ahogyan jelez társainak” – részletezte koncepcióját Tóth Zoltán.
Rovat: