Hősök nyomában az NNT-n

Beküldte Monty - 2013. június 18., 14:35
Az NNT2013 munkacsoport-vezetői közül most Bodnár Lászlót, a Hősök hegyei című program főszervezőjét és vezetőjét mutatjuk be. Laci a szerencsi székhelyű 1220. Szent Imre herceg cserkészcsapat tagja annak alakulásától, 1993-tól, jelenleg csapatparancsnokhelyettes. Évek óta főszervezője a Tokaj-hegyaljai Cserkész Hadijátéknak és további cserkész airsoft-játékoknak, illetve disznóvágásoknak.  A “Ködmedve” nevet egy indiántábor során nyerte el. Jelenleg 33 esztendős, a civil életben jogászként a köz szolgálatában dolgozik. A 2007-es angliai dzsembori és a 2010-es Concordia Közép-európai Dzsembori hasonló jellegű programjai után a 2013-as Nemzeti nagytáborban sem adja alább.


Nyakunkon a nemzeti nagytábor. Milyen érzelmek és gondolatok keringenek most erről benned?
Izgatott várakozás és józan remény, hogy életünk eddigi legjobb cserkésztáborán fogunk részt venni.
És mit vársz a legjobban ettől a rendezvénytől?
Hogy legyen jó idő. De persze azt is, hogy a sok kis cserkész lélek-láng, akik egybe fognak seregleni a jeles eseményre, oly nagy máglyát gyújtsanak, hogy annak “cserkész fénye” bevilágítsa az egész Kárpát-medencét, s hazatérve még sokáig melengesse szívünket.  
Igazán fennkölt gondolatok, de te mivel járulsz hozzá ehhez a célhoz? Mi a szervező törzsben a feladatod?
A program munkacsoportban, a Hősök Hegyei alprogram munkacsoportot vezetem. Lótok-futok, hogy nemcsak azok, akik játszanak, hanem azok is, akik dolgoznak majd, élvezzék a közös munkát.
Hősök Hegyei. Sejtelmes név. Mit fognak csinálni a résztvevők ezen a programon?
A lehető legérdekesebb dolgokat. Részt vesznek egy történelmi időutazáson, amely az Árpádok idejétől egészen a jelenkorig tart. Ezen belül számos új, harci ismeretre tesznek szert: íj, kard, kelevéz, karikás ostor, csatacsillag és még sok egyéb eszköz lesz ebben segítségükre. A programunk célja, hogy méltó emléket állítsunk azon dicső őseinknek, akik ha kellett, életüket áldozták a közösség érdekében, a Honfoglalástól kezdve egészen 1956-ig. De persze komoly hangsúlyt fektetünk a hasznos, új ismeretek átadására is. 


Gondolom ezek alapján személy szerint is közel áll hozzád ez a vitézi szellemiség. Szabadidődben te is próbálgatod ezeket a készségeket?
Szívesen gyakorlok otthon ősi szálfegyverekkel és íjjal, ugyanakkor cserkészcsapatomban kötelező jelleggel is okítom eme dolgokat. Jelenleg II. világháborús katonai hagyományőrzéssel is foglalkozom: Irsay-Nagy Dénes és Vidovich Kálmán cserkész barátaimmal alapítottunk egy honvéd kerékpáros alakulatot, amely eredeti felszerelésekkel valódi túrateljesítményeket hajt végre, mindezzel tisztelegve egykori honvédeink emléke előtt.   
A nagytáborhoz visszatérve, sok energiádat veszi igénybe a szervezés?
Munka, család és a kis családi gazdaság mellett, bizony be kell osztani minden percet. A programunk már bír némi előzménnyel, mint a dzsembori vagy a Concordia, ezért célunk újabb  érdekes dolgok felvétele és bemutatása az eddigiek mellett. A teljes létszámunk kb. 30 fő lesz, most egy féltucat ember dolgozik aktívan az előkészületeken. Szőke Ádám, Benkő Máté, Kabai-Szkunk Sára, Benő Zoltán és még sok más segítőnk munkája nélkül semmire sem jutnánk. Mindent megbeszélünk, amit lehet, s ebből gyakran születnek, új és érdekes ötletek!
Mit érzel a legnagyobb kihívásnak ebben a feladatban?
Az egyik legnagyobb kihívás a megfelelő, de olcsó felszerelés beszerzése, nagyon sok mindent mi magunk gyártunk le, itthon vidéken, amely rengeteg időbe kerül. És még nem is beszéltünk az oktatók megfelelő ki- és továbbképzéséről, amely előzetes, de folyamatos feladat. A Kárpát-medence szinte minden részéből érkező cserkészek munkáját úgy kell koordinálni, hogy az NNT legjobb programját hozzuk össze.
Mint utaltál rá, több nemzetközi táborban is vezettél hasonló jellegű programokat. A külföldi fiatalok hogy viszonyultak ezekhez a történelmi harci eszközökhöz, ismeretekhez?
Már a dzsemborin is nagy sikert arattak a karikás ostoros mutatványaink. Emlékszem, Benő Zoltán barátommal mindenhova ostorral az oldalunkon mentünk, és gyakran súgtak össze a hátunk mögött, hogy “the whipteachers”. Szinte mindenhol meg kellett állunk egy rögtönzött bemutató erejéig. De az is nagyon mókás volt, amikor egy finn srác megvette az egyik ostorunkat, de nem magának, hanem ahogy szégyellősen bevallotta, a barátnőjének... A Concordián volt olyan külföldi csoport, akik még ebédelni sem akartak elmenni, annyira jól érezték magukat nálunk. 
Van-e cserkész vagy történelmi példaképed?
Igen, Szent László király, aki ha kellett fegyvert fogott a magyarság védelmébe, ha kellett törvényt hozott, de tudott békejobbot is nyújtani a legyőzött ellenfélnek. S persze Bi-Pi, aki példás életútjával olyan örökséget hagyott reánk, amely millióknak adott élet-álmot szinte mindenhol a Föld kerekén.
És ha már példaképek, te mire vagy a legbüszkébb eddigi életedből?
A családomra, s persze az eddigi húsz, közös cserkészmunkával eltöltött évre.
Tudnál ajánlani egy jó könyvet?
Rögtön kettőt is. Hamvas Bélától “A Bor filozófiáját”, amely az élet apró örömeinek, és fontos dolgainak helyes élvezetéről szól. Sokat lehet belőle tanulni, a mai rohanó világban. A másik nem egy könyv, hanem Dan Abnett “Gaunt Szellemei” sorozata. Bármelyik részét is olvassuk, nyitott szívvel és értő szemmel, olyan tapasztalat birtokába juthatunk, amely segíthet jó közösséget teremteni, vezetőként.   
Van valami személyes jelmondatod, mottód?
“Az élet kaland, amit bátorsággal kell élni” - Bear Grylls
Üzenj valamit az NNT résztvevőinek!
Nos, már alig várom, hogy közösen részt vegyünk életünk egyik legnagyobb cserkészkalandjában. S persze mit ér e földi lét kihívások nélkül, ezért rőt szakállamra mondom: aki legalább három olyan versenyszámban legyőz, amelyet a Hősök Hegyén rendezünk, az a vendégem egy jó kupa mézsörre a nemes Tokaj-hegyalján. Edzésre fel! 
Rovat: