Cserkész Magazinok

III. Gubacs Fesztivál – közeledik az időpont, regisztráljatok!
A járványhelyzet miatt új időpontot és helyszínt választottunk: Szentendrén, szeptember 25-27-i hétvégén tartjuk meg az eseményt. A program összeállításakor figyelünk arra, hogy minden generáció megtalálja az érdeklődésének megfelelő elfoglaltságot.
A Gubacs Fesztivál kettős célt szolgál. Egyrészt szeretnénk lehetőséget biztosítani az aktív cserkészkorosztályból már kinőtt felnőtt cserkészeknek, hogy kötetlen formában találkozhassanak régi barátaikkal és igény szerint újra megtalálják helyüket a mozgalomban. Másrészt ajtót kívánunk nyitni a külvilág felé, hogy akik még nem találkoztak a cserkészettel, de magukénak vallják az általunk képviselt értékeket, megismerkedhessenek velünk és tevékenységünkkel. A fesztivál tehát mindenki számára szabadon látogatható! Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy értéket közvetítsünk, kapcsolatépítési és együttműködési lehetőséget biztosítsunk a magyaroroszági és kárpát-medencei ifjúsági közösségek, illetve társadalmi ügyek iránt elkötelezett civil szervezetek számára.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, regisztrálni itt tudtok.
Részletes programmal hamarosan jelentkezünk a weboldalon, addig is kövessétek a fesztivál hivatalos Facebook oldalát, ahol folyamatosan érkeznek majd a további információk.
A fesztivált a Lépj át a határaidon! projekt támogatja.
Trianon évfordulója alkalmából emlékezzünk!
Az első világháborúban vesztes Központi hatalmak részeként az Osztrák–Magyar Monarchia azt a „büntetést” kapta a győztes Antant országoktól, hogy területét felszabdalva gyengíti további hatalmát. 1920. június 4-én kötötték meg a trianoni békeszerződést Magyarországgal: át kellett adnia Romániának Erdélyt és a Partiumot, a délszláv államnak a Délvidéket, Csehszlovákiának a Felvidéket és Kárpátalját, a saint-germaini békeszerződésben meghatározott területeket pedig Ausztriának. Kisebb magyar területeket kapott Lengyelország és Olaszország is. Grynaeus András cst. (205.) történészt kérdeztük.
VL: Mik azok a körülmények, amelyek a magyarok veszteségeihez vezettek?
A háborút az Osztrák–Magyar Monarchia viselte, viszont a békét már Ausztria és Magyarország kötötte. Mit jelent ez? Magyarország kihagyta az a lehetőséget, hogy jogi értelemben a Monarchiára mutasson a háborús vétkek miatt. A Károlyi-kormánynak volt egy elhibázott döntése, hogy Magyarország is kössön fegyverszünetet az Antanttal. Bár november 3-án a Monarchia fegyverszünetet kötött, néhány napra rá a magyar vezetés is kiharcolja a „magyar” fegyverszünetet (1918. november 7., Belgrád). Ezzel elismerve azt, hogy részt vett a világháborúban.
VL: Jelentős külpolitikai befolyása pedig nem volt az addigi eseményekre.
Arről lehet vitatkozni, hogy mennyi volt – de nem sok, az biztos. De ha a magyarok vesztes országként szerepelnek, akkor a Monarchia korábbi részeként Csehszlovákia is úgy járhatott volna, mint mi. Ehhez képest ők kapták meg a Felvidéket. Csendben kivárták a döntést, nem jelentkeztek be a fegyverszünetért. Sarkosan fogalmazva a magyarok és az osztrákok vitték el az egész „balhét”. Ausztria ugyanis legalább akkora károkat szenvedett, mint Magyarország; elveszítette az ipari területét, Csehországot, a mezőgazdaságit, Magyarországot, tengerparti területét, Trieszt környékét, emellett Tirolt. Maradt neki az Alpok egy része, ami akkoriban még semmire sem használható, és a Duna völgye. Ekkor alapozódik meg az Anschluss elképzelése, odacsatlakozni Németországhoz, ami aztán majd Hitlerrel ér célba.
VL: De ekkor még megtiltották nekik a csatlakozást.
Igen, mind a németekkel, mind a magyarokkal. A húszas-harmincas években az osztrákok nyomorban is élnek, azért sem véletlen az, hogy amikor Adolf Hitler szorgalmazza a csatlakozást a világválság leküzdésében jóval előrébb járó németekhez, lelkesednek érte.
VL: Fejtsd ki, miért ott húzták meg a határokat? Milyen történelmi, nemzetiségi előzményei lehettek?
Tisztán nemzetiségiről nem beszélhetünk. A béketárgyalás során az utódállamok (Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia) politikusai ügyesen helyezkedtek, és megpróbálták azt bemagyarázni és elhitetni, hogy ezeken a területeken az ő népük lakik.
VL: Annyiban igaz ez az állítás, hogy a Monarchia területén sok nemzetiség élt kisebb-nagyobb csoportokban a magyarokkal együtt.
Így van, az az alapvető problémája a dolognak, hogy egyszerűen nem lehet jó békét kötni, mert a Kárpát-medencében nincsenek egyértelmű etnikai határok. Ennek oka, hogy a török hódoltság után, az 1700-as években belső vándorlással és betelepítésekkel pótolták a népességet, a munkaerőt az elpusztult területeken. Így lett az Északi-középhegységből „ősi szlovák terület”, a románok a Tisza vonaláig álmodták meg magukat, a szerbek pedig Pécs–Baja vonalig nyújtózkodtak volna. Ehhez képest nem is jártunk olyan rosszul, mert „csak” Nagykároly – Gyula környékén húzzák meg a határt, északon pedig megmaradt nekünk a hegységek délre eső vonulata. Emellett a legfontosabb vasúti útvonalainkat is viszik az utódállamok, köszönhetően az Antanttal ápolt viszonyuknak. A Monarchiának pókháló-szerű vasúti hálózata volt, aminek egy fontos körgyűrűje a szétszakadás után éppen a trianoni határokon kívülre került, ott van ma is. Így alakult az, hogy ma Pécsről Szegedre Budapesten át kell vonatozni, noha nincsenek messzebb egymástól, mint 180 kilométer. Nyilván Jugoszlávia és a többiek jól jártak egy, a határuk mentén futó vonallal mind kereskedelmileg, mind katonailag.
Van-e más ország Ausztrián és Magyarországon kívül, amely hasonló veszteségeket szenvedett el?
Van, ez Törökország, az akkori Oszmán Birodalom. Európából csupán Isztambul marad meg nekik, emellett ázsiai területeiknek jó részét is „elbukták”. Az 1920. augusztus 10-én aláírt sèvres-i béke értelmében elvesztette területének több mint 70 százalékát. Pontosabban, csak bukták volna, mert amint megszületik az első döntés a törökök fellázadtak és fegyvert ragadtak, élükön Mustafa Kemallal, a későbbi Kemal Attatürk vezérrel. Az észszerűtlennek tűnő, az Antanttal szemben vívott magányos szabadságharc mégis sikeres lett, és megkapták a ma ismert területeiket.
VL: A háború végére már túl nagy veszteségek voltak, félő volt egy kiújuló harci állapot?
Gondoljuk csak el, mit mondana mondjuk az angol miniszterelnök a választóinak: „jó, hogy itthon vagytok, de akadt egy kis gondunk a törökökkel, vissza kéne menni…” Ez kommunikálhatatlan, ezért inkább kiegyeznek. Az viszont nagyon izgalmas és elgondolkodtató, hogy a törökök ezt meg merték lépni! Felmutatták az erejüket, és eredményt értek el vele.
Magyarországon egyetlen példa volt erre: Sopront és környékét kellett volna átadni az osztrákoknak, de a helyiek nemet mondtak rá. Kirobbant a Nyugat-magyarországi felkelés, aminek eredményeként a helyiek népszavazáson dönthettek a Magyarországhoz tartozásukról.
VL: Ezen a területen pedig jelentős németajkú népesség lakott, a felkelőkhöz bosnyák és albán önkéntesek is csatlakoztak.
Azokon a Magyarországra szavazó Vas-megyei településeken amik „ide” szavaztak, horvátok laktak. Ők nem kértek Ausztriából, a magyarokat választották. E szavazás érdekes következmény az is, hogy a Sopronhoz tartozó Brennbergbánya települést ma három oldalról veszik körbe Ausztria.
VL: Mik azok a tévhitek, amik Trianon kapcsán elterjedtek a közeli történelemben, pro és kontra?
Ehhez annyit még érdemes hozzáfűzni, hogy a legtovább zárolt diplomáciai dokumentumok mostanában válnak nyilvánossá és kutathatóvá. Persze iszonyatosan nagy mennyiségű legenda forog a témában. Ablonczy Balázs történész Trianon legendák című könyvében ezekkel próbál leszámolni, például az elvesztett vasútvonalakról beszél, meg arról, milyen szerepe volt Georges Clemenceau egykori francia miniszterelnöknek, a trianoni békediktátum egyik kimunkálójának a folyamatok alakulásában. Ugyanis a legenda szerint a menye magyar származású volt, de rosszban volt a fia feleségével és emiatt is pörkölt oda a magyaroknak. Elterjedt legenda volt az is, hogy patakocskákat hajózható folyamnak jegyezték be Trianonban, mint például a Sátoraljaújhely megmaradt és elcsatolt része között futó Ronyva patakot. De ilyen nem történt, viszont jól hangzik…
VL: Mi lett volna ha… kérdésünk következik: A korszakban megerősödő nemzeti öntudatra ébredések, a világban történő gazdasági változások felborították a (gyarmattartó) Európát, a kialakult nagyhatalmak meggyengültek, borítékolható volt a változás. Trianon nélkül is szétesett volna Magyarország?
Annyi bizonyos, hogy a XIX. században megjelenik a nacionalizmus, ami akkor nem egészen azt jelentette, amit ma szokás érteni alatta. Minden népnek joga van saját országhoz – ez az eredeti jelentése. A folyamat eléri az 1800-as évek második felében a közép- és délkelet-európai népeket, mindenki – beleértve a magyarokat is – arról álmodik, hogy etnikailag egységes területeket tudjon magáénak. A dolog persze nem működik, hiszen soknemzetiségű területekről van szó, de az ötlet megtetszik a nagyhatalmaknak.
Azért is fontossá válik a térség széttöredezettsége, mert időközben létrejött Szovjet-Oroszország, amitől Európa félt. Nekik direkt jó az, ha a Balti-tengertől Görögországig egy kisországokból álló gyűrű, egy védelmi övezet jön létre. A tárgyalások korábbi szakaszában is megmutatkozott ez az önvédelmi szándék: először egységes szláv országban gondolkodtak, benne a csehekkel, szlovákokkal és a déli szlávokkal. Aztán a szovjetek megerősödése miatt erről letesznek, azt gondolják, a szláv testvérek könnyen egymásra találhatnak. Ezért lesz két szláv ország: Csehszlovákia és Jugoszlávia. Még arról is gondoskodnak, hogy a mai burgenlandi területeket Ausztriához csatolják, hogy ne legyen átjárás a két terület között.
Milyen lesz a 50 év múlva a határon túli magyar közösségek helyzetet? Léteznek-e még, vagy az asszimiláció visszafordíthatatlan folyamat?
Jósolni nem tudok, viszont ez jórészt rajtunk is áll. Cserkészként pedig a kisebbségi területeken működő cserkészszövetségek, vezetők, egészen az őrsvezetők munkáján múlik, hogy a helyben működő közösségeket életben tudjuk-e tartani, értékközpontú tudásátadással támogatva őket. Ami pedig izgalmas kérdés, hogy az európai politika milyen irányba megy a következőkben. Napjainkban Székelyföld területi autonómiája is szóba került, kérdés, lesz e érdemben jogi következménye. Vagyis ezek a területek kapnak-e Románián belül – egységét nem sértve és törvényes rendjét betartva – részleges önállóságot – 100 év után. Vannak erre működő példák Európában, a dél-tiroliak, a dániai németek, vagy a finnországi svédek esetében.
Szerző: Nagy Emese
„Minden találkozás egy ajándék” – interjú Popovics Emesével
Néhány nap alatt bejárta az internetet a kárpátaljai cserkészek kezdeményezése, amihez a Magyar Cserkészszövetségek Fóruma, s annak tagszövetségei is csatlakoztak. 2020. június 4-én, budapesti idő szerint 20:20-kor világszerte magyarok ezrei gyújtják meg az összetartozásunkat jelképező tüzet. Most egy kárpátaljai magyar cserkészvezetővel készült beszélgetést olvashattok – összetartozásról, cserkészetről, a közös tűzgyújtásról, és persze a NEK is szóba került.
Szerző: Tóth Márton
Kérlek, mutasd be magad néhány mondatban!
Popovics Emese vagyok, idén töltöm a tizennyolcat. Kárpátalján, azon belül Munkácson élek a szüleimmel és négy testvéremmel. A zene és a népzene világa mindig is elvarázsolt, nagyon sok évig hobbiként űztem. Azonban annyira beleszerettem, hogy most a Debreceni Zenede – ma már: Debreceni Kodály Zoltán Szakgimnázium – szakmai képzésének népi ének tanszakán tanulok.
Hol és mióta cserkészkedsz?
Munkácson, immáron 10 éve. Kiscserkészként kezdtem, de ma már mint őrsvezető próbálom jobbá tenni a világot.
Egy kárpátaljai magyar fiatal számára mi mindent jelent a cserkészet?
Tulajdonképpen egyfajta magyarságmegőrző funkciója van. Ez az egyetlen olyan hely, ahol egyszerre gyakorolhatjuk a hitünket, a kultúránkat, a hagyományainkat, és ami talán a legfontosabb, hogy mindezt magyarul tehetjük meg. Számomra biztonságot jelent a tudat, hogy egy olyan erős közösségnek vagyok a tagja, ahol szabadon használhatom az anyanyelvemet.
Mostanra már világszerte több ezren csatlakoztak az Összetartozásunk Tüze kezdeményezéshez. Hogyan indult? Honnan jött az ötlet, és hol tart most a projekt?
A magyar cserkészeknek már korábban is volt több tűzgyújtási akciója (1933. Gödöllő, 1996. Kárpátalja, 2003. KMCSSZ különböző szervezetei), de azok nem voltak ilyen nagyszabásúak. Úgy gondoltuk, hogy Trianon 100. évfordulójára valami látványos, maradandó élményt adó és méltó megemlékezésre van szüksége a magyaroknak, szerte a világon. Hiányérzetünk is volt, hiszen a járványügyi helyzet miatt nem szervezhet senki nagyszabású centenáriumi rendezvényt. Amint kész lett a weboldal, szinte futótűzként terjedt az internet különböző csatornáin.
Amikor kitaláltuk, azt reméltük, hogy elérjük az ezer tüzet vállalók számát, ehhez képest már az ötezerhez közelítünk. Majdnem kétezer településről, a világ hatvanöt országából.
Jó látni, ahogy mind több és több helyen jelenik meg a térképen a kis tűz ikon, jelezve: itt is lángra lobban majd Összetartozásunk Tüze.
Mindenképpen csodálatos dolog látni, hogy mennyien csatlakoznak hozzánk és hirdetik ezt a kezdeményezést! Minden várakozásomat felülmúlta az, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen sok emberhez eljutott az akció híre, és ennyien részt is vesznek benne.
Amellett, hogy jó ezt látni, milyen más formákban tapasztalható még meg, hogy összetartozunk?
Véleményem szerint a személyes kapcsolatokban nyilvánul meg a legjobban a nemzeti összetartozás.
Idén 100 éves a trianoni békediktátum, és 10 éve tartjuk, szintén június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napját. Szerinted lehet-e ünnepelni ezen a napon, s ha igen, mit?
Nem. Ünnepnek nincs helye, viszont a 100 éve tartó területi szétszakítottságunkat csak a nemzeti összetartozásunkkal tudjuk ellensúlyozni.
Mit gondolsz, a jövőben milyen szerep juthat a cserkészetnek abban, hogy megéljük összetartozásunkat, országhatárokon átívelő magyarságunkat?
Nem számítok sok változásra, hiszen már most is rengeteg nemzetközi tábor, illetve program kerül megrendezésre, továbbá – amint már említettem – az identitásőrzésben is élen jár a cserkész mozgalom. Esetleg nem minőség-, hanem mennyiségbeli változást tudok elképzelni a programok terén. A cserkészet az élő közösség megteremtésében a legjobb!
Te már jelentkeztél a NEK cserkész önkéntesei közé. Miért döntöttél így?
Ez nagyon egyszerű: ott a helyem! Mint cserkész, mint katolikus, mint magyar. Hiszen NEKem szól.
A CserkészekNEK csapat igyekszik lélekben is készülni, hogy 2021 szeptemberében minél jobban meg tudjuk élni a találkozást egymással, Jézussal. Ahogy egy szentmisében vagy imádságban is jó újra az Úrhoz mennünk, akár az Eucharisztiában is vele találkoznunk, úgy most, a hiányt sajgóan megmutató karantén időszakot követően is annál nagyobb öröm a viszontlátásé. Nagyobb időtávokban gondolkodva pedig fájdalmas kényszerkaranténok váltak mostanra átjárható a magyarságot illetően is – így talán Trianon sebe, ha lassan is, de gyógyul. Föl tudnál-e idézni lelki életedből vagy akár a mindennapok forgatagából olyan találkozásokat, melyek gyógyítóan hatottak rád?
Természetesen van ilyen. Minden találkozás egy ajándék. Ami most eszembe jut, az talán három hete történt. Két nagyon kedves barátnőmmel kibicikliztünk egy közeli dombra, és csaptunk egy pikniket. Csak ültünk, és beszélgettünk órákon át.
Tökéletes végszó. Azt hiszem, ezekre az alkalmakra van nagy szükségünk – sok találkozásra, beszélgetésre, meghallgatásra – ma s a következő száz meg ezer esztendőben. Még sok ilyen ajándékot kívánok neked.
A Magyar Cserkészszövetség programsorozatot indít Trianon 100. évfordulója alkalmából
Az Országos Elnökség tájékoztatása a koronavírus témájában XI.
Kedves Cserkésztestvérek!
Ahogy múlt heti levelünkben olvashattátok, a legtöbb cserkészprogram szervezése elől elhárultak a járványügyi helyzet során előállt akadályok. Ennek okán úgy döntöttünk, hogy a jövőben csak akkor jelentkezünk koronavírus-ügyben, ha rendkívüli, a cserkészmunkát közvetlenül érintő hír érkezik hozzánk. Köszönjük, hogy ebben a komoly kihívást jelentő időszakban is figyelemmel kísértétek leveleinket és reméljük, hogy munkátokat hasznos iránymutatásokkal tudtuk segíteni!
A közelgő nyári cserkésztáborok kérdésében kérünk Benneteket, hogy figyeljétek a Táborozási Kabinet híreit az ECSET-hírlevélben és a levelezőlistákon. Továbbra is kövessétek az állami szervek és hivatalok által adott szabályokat és iránymutatásokat (pl.: a táborozás során betartandó egészségügyi szabályokról), valamint osszátok meg vezetőtársaitokkal javaslataitokat és jó gyakorlataitokat, hogy a lehető legjobb tábora lehessen mindenkinek!
Figyelmetekbe ajánljuk továbbá a Zöld Munkacsoport híreit: az MCSSZ teremtésvédelmi tematikus évéhez kapcsolódóan a következő hetekben a táborozáshoz kapcsolódó ötleteket és módszereket fognak közzétenni.
Végül, de nem utolsó sorban, mindenkit hívunk és bátorítunk, hogy 2020. június 4-én – a trianoni békeszerződés 100 éves évfordulóján – kapcsolódjon be a kárpátaljai cserkésztestvéreink által indított kezdeményezésbe, az Összetartozásunk Tüzébe! Az elmúlt hetek kényszerű elválasztottsága után gyűljetek össze ismét vezetőtársaitokkal, őrstársaitokkal, cserkészeitekkel és imádkozzunk nemzetünkért, benne azokért, akiket a történelem választott el Magyarországtól!
Jó munkát!
Az országos elnökség nevében:
Hegyi Armand csst. (105.)
országos vezetőtiszt
“Jó érzés, mikor már azt érzed, hogy pótolható vagy!”
Május 23-án sikerült egy Zoom beszélgetés keretein belül találkoznom Bayer Kingával. Mindketten izgatottak voltunk, hiszen egy új interjúsorozat első számát terveztük, ami mindig nagy kihívást jelent. Mikor kapcsolódtunk, kissé irigykedve vettem észre, hogy egy kertben üldögél madárcsicsergéssel a háta mögött, és széles mosollyal az arcán. (Kapiller Bernadett interjúja.)
Mikor kapcsolódtunk, kissé irigykedve vettem észre, hogy egy kertben üldögél madárcsicsergéssel a háta mögött, és széles mosollyal az arcán.
Kérlek, pár mondatban mutasd be magad: ki vagy, honnan jössz, mivel foglalkozol?
Bayer Kingának hívnak; szociálpedagógusként végeztem nem olyan régen, előtte pedig ifjúságsegítést, rendezvényszervezést és pedagógiát is tanultam. Mindegyik valahol arra épül, hogy fiatalokkal tervezek foglalkozni hosszú távon. Éppen úgy, ahogy ezt itt, a cserkészetben is megtanultam és tapasztaltam.
Ezen kívül, hogy ha az a kérdés, hogy magamról mit mesélnék… Nos, nagycsaládban nőttem fel, ahol hitre és nyitottságra neveltek, ami meghatározza a mindennapjaimat, a hozzáállásomat az élethez. Nagyon szeretek emberek közt lenni, ami nyilván a cserkész múltamból is adódik, és motivál valami újnak az alkotása, amiről látom, hogy az másoknak is a segítségére van, és az ő személyes életszeretetüket tudom növelni általa. Nagyon szeretek élni!
A cserkészeten belül az 1106-os Szent Bernát cserkészcsapatnak vagyok most jelenleg még a csapatparancsnoka, illetve az Operatív Képzésben veszek részt mint képzésvezető. Ez egy kicsit a szívem csücske is.
Majd rátértünk a cserkészet témakörére, és arra, hogy ő hogyan élte meg az elmúlt éveket.
Mesélj, kérlek, arról egy kicsit, hogyan lettél cserkész! Mikor találkoztál a mozgalommal, és mi az, ami nagyon megtetszett benne?
A szüleim közösségben ismerkedtek meg egymással; így, innentől kezdve a közösség meghatározó eleme volt az ő mindennapjaiknak, közösségeket vezettek is. Ezáltal a saját gyerekeiket is úgy nevelték, hogy minél hamarabb kerüljünk be valamilyen közösségbe. A bátyám kezdte a sort, mint legidősebb, ő kisiskolásként bekerült a helyi cserkészcsapatba, ami a legközelebbi ifjúsági lehetőségnek tűnt. Miután neki egy év elteltével még mindig tetszett, a fiatalabbik bátyámmal együtt mi is beléptünk a csapatba; így én iskolás korom előtt voltam először cserkésztáborban, és azóta minden évben ez kötelező program.
Bár nem azt mondom, hogy mindig ugyanolyan örömmel és szeretettel vettem részt mindegyik cserkészprogramon, de mindig megtalált egy-egy olyan feladat vagy személy, akik bent tudtak tartani a csapatban.
Egy téli portya az első cserkészélményem, amiből annyira emlékszem, hogy nagyon hideg volt, és mindenki engem pátyolgatott, mert én voltam a legfiatalabb.
Hány évig és milyen feladatokat láttál el?
Ez egy izgalmas kérdés, mert egy 16-20 fős csapatba kerültem be a kezdetekkor, és aki ismeri a kis csapatokat, az tudja, hogy ott mindenkinek jut tennivaló, már szinte tízévesen is megtaláltak valamivel. De nagyon szerettem, és egy idő után rájöttem, hogy motivál, ha feladatot kapok, és ezzel másoknak segíthetek, ráadásul az volt a visszajelzés, hogy amit csinálok, az nem is rossz.
2007 tavaszán már segéd őv voltam, de 2007 telén kaptam az első őrsömet. Egy ötfős vegyes őrs volt, négy kisfiúval és egy kislánnyal. Nem volt mindig egyszerű, a fociért, mi lányok, kevésbé lelkesedtünk. Őket vittem három évig, amíg külön nem tudtak válni egy fiú és egy lány őrssé. Ekkor rájöttem, mennyire megszerettem az őrsvezetői felelősséget.
Később megkaptam a kiscserkészeket – ma már farkaskölyköknek hívnánk őket –, és indult egy 15 fős, vegyes kiscserkész őrsünk, akiket szintén a különválásukig vittem, egy évig.
2013 őszén vettem át a Bodza őrsöt, akiknek még ma is az őrsvezetőjük vagyok. Már mind egyetemisták, de tartjuk a kapcsolatot, néha még őrsgyűléseink is vannak.
Mindezek mellett a segédtiszti vezetőképzés hozott még számomra új kihívásokat és lehetőségeket, amikkel éltem is. Abban az évben, mikor jelölt voltam, merültek fel korosztályos programokra igények a csapaton belül, hiszen addigra a létszámunk már 40–50 főre nőtt. Így lassan kialakítottuk a raji rendszert, rajparancsnok lettem, majd a következő évben a csapatparancsnoksági szolgálatot is átvettem.
Egy kicsit mesélnél a csapaton kívüli tevékenységeidről is?
Mivel nem voltam ŐVK-ban, ezért a STVK nagyon beszippantott. Nagyon szerettem az ottani légkört, rácsodálkozni, hogy vannak a csapaton kívül is cserkészek, ráadásul jófejek, és valami olyat alkotunk mindnyájan, ami ugyanazokat az értékeket hordozzák. Erre rá óriási ajándék volt, és hálás is vagyok érte, hogy a képesítésem után visszahívtak kiképzőnek, így még jobban beleláthattam a folyamatba. Ott volt három év, amikor a segédtiszti képzést szívvel-lélekkel csináltam, és otthon érezhettem magam kiképzőként. Ezáltal az ismeretségi köröm is bővült, és mivel minden feladatot nagy lelkesen elvállaltam, máshonnan is megtaláltak.
Elvégeztem a parancsnoki képzést is, ahol a továbbiakban kiképzőként és képzésvezetőként is számítottak rám, ami emberileg is sokat alakított rajtam, nem csak parancsnoki mivoltomban.
Volt egy év, amikor nem vettem részt semmilyen táboros VK-ban. Mivel sok barátom épp vezetőképző táborban volt, lett időm gondolkodni a csapatban tapasztalt és más cserkészek által megfogalmazott kiaknázatlan lehetőségekről. Ezeket összefoglalva és továbbgondolva elmeséltem pár ismerősnek, majd többekkel együtt a korábbi tapasztalatokra és megmozdulásokra építve összeállítottunk egy megvalósítható vázlatot egy új képzésről. A következő évben pedig mindezek alapján elindítottuk az Operatív Képzést az I–X. cserkészkerületben, ahol képzésvezetőként és táborparancsnokként is jelen vagyok.
Ez a szép összefoglaló után kicsit gonosz kérdésnek tartom, de ha egy dolgot emelhetnél ki: mi az, amit a cserkészettől kaptál?
Egy dolgot… Bár, ezt a mai napig folyamatosan tanulom, de a munkahelyemen is látom, hogy amit mi vezetői szerepnek hívunk, és amit tanítunk is hozzá, hogy hogyan legyél jó vezető, azt úgy gondolom, nem sokan tudják a világban. És nem tartom magam zseniális vezetőnek, nyilván tele vagyok hibákkal, de kommunikációban rengeteget tanultam. Hogy szeretek emberekkel beszélgetni, hogy érdekel, mit gondol a másik adott témában, hogy bátran odamegyek a társaimhoz és egy-egy feladatnak közösen neki tudunk állni, és azt végig tudjuk vinni együtt, hogy hagyunk teret vezetőként is az egyéni kreativitásoknak; ezért mind nagyon hálás vagyok! Hogy ebbe beleláthattam és beletanulhattam. Kaptam támpontokat arra, hogyan tudok vezető lenni, és nem főnök.
Igen, ezt én is tapasztalom, de annyira jó, hogy kimondtad, köszönöm. Egy kicsit kanyarodjunk rá a lelki oldalra. Segített neked, és ha igen, akkor miként segítette a lelki életedet a cserkészet?
Próbálok a csapatbeli életemre is gondolni. Ott sajnos voltak hullámvölgyek és nehézségek a lelki élet kapcsán, de azt mindenképpen kiemelném, mikor már csapatparancsnok lettem, és a plébániával együtt gondolkodtunk a hittanosok és a cserkészek közötti kapcsolatról, közös céljainkról, nekem az nagyon sokat segített abban, hogy tisztázzam magamban, szerintem a cserkészetben hol és hogyan jelenik meg a hit. Az, hogy vallásos mozgalom vagyunk, nem akadályoz meg abban, hogy épp egy másik nevelési célt tartsunk épp ma szem előtt, hiszen a Jóisten mindig a középpontban van a kapcsolatainkban, elveinkben, törvényünkben. Nem dolgunk helyettesíteni a hittanórát, ám feladatunk a hitünket egyénileg komolyan venni, és a gyerekekkel is megismertetni az Ő szeretetét. Jó felismerés volt számomra.
Szerencsésnek mondhatom magamat, mert a szüleim mindketten hitoktatók is, ráadásul kamaszokkal is foglalkoztak a hit kapcsán, ezért, amikor abba a korosztályba kerültem, nekem rengeteget adott, hogy itthon nyíltan tudtunk erről beszélni – meg is van a kapcsolatom a Jóistennel.
Ezért is nehéz a cserkészetre húzni a lelki életemet. A vezetőképzésekben pár évig nagy lelkesen elvállaltam a lelki programok lebonyolítását és szervezését. A visszajelzések alapján azt láttam, hogy ezek nem csak nekem voltak meghatározó élmények, hanem tudtunk egymásnak is adni a résztvevőkkel.
Tudnál mondani egy kedvenc, vagy meghatározó emléket a cserkészettel kapcsolatban?
Egy vezetőm mondta egyszer, hogy nagyon jó érzés, mikor már azt érzed, hogy pótolható vagy. Nyilván, most készülünk parancsnokváltásra, és azért is jutott ez most eszembe. Ehhez két élményem is kapcsolódik. Az első, mikor egy csapatprogram felelőse előtte nap lemondta a program szervezését, és ebbe bele tudtam úgy állni, hogy egy olyan egész napos programot csináltunk 60 főre, hogy mindenki mosolyogva ment haza. Ott azért voltam boldog, mert úgy éreztem, pótolhatatlan vagyok.
A másik pedig, amikor már csapatparancsnokként négy év után először fordult elő, hogy nem tudtam elmenni egy csapatprogramra. Nagyon izgultam egész nap, hogy meg fogják-e tudni oldani a helyzetet, és bár nem volt bonyodalom nélküli a nap, nagyon jól sikerült a farsang. Ott azért voltam boldog, mert pótolhatónak éreztem magam. Rájöttem, nem kell mindig mindenhol ott lennem, hogy tudják, számíthatnak rám.
És egy olyan meghatározó dolgot, ami a hitéleteddel kapcsolatos?
Erről először egy olyan folyamat jut eszembe, ami a hivatásommal kapcsolatos. Igazság szerint, a mai napig gondolkodom, mi is lehet az én hivatásom. És azt hiszem, hogy most ugyanott tartok, ahol tizennyolc évesen is tartottam. Ez valamilyen szempontból szomorú, másik szempontból viszont azt jelenti, hogy a Jóistennek valóban terve van velem, és azt akarja, hogy azzal foglalkozzak, amit már érettségi előtt megfogalmaztam.
Volt már olyan érzésed, hogy tudod, mit kell tenned, de az első lépés olyan nehéznek tűnik, hogy inkább egy másik utat választasz? Én egyre sűrűbben kerülök vissza az elágazáshoz, ahol eddig nem sikerült rászánnom magam a jó útra. A visszaérkezéseknél mindig találkozom a Jóistennel, akivel megbeszéljük, hogy mi a célom, segít az előkészületekben, aztán mégis inkább egy könnyebb lehetőséget választok. Most is az elágazásban állok, biztosan azért jutott ez eszembe. Ezek a dilemmák mindig istenélményhez is kapcsolódnak. Egy hosszú önkénteskedés Böjte Csabánál, és hazajövet a vonaton; egy záróvizsga utáni lelkigyakorlat valahol az erdőben; egy szakmai gyakorlat befejezése a Budapesti Javítóintézetben; egy sikeres projekt után otthon. Mind meghatározóak, és megerősítőek: A Jóisten itt van mellettem, és támogat, bármerre is megyek. Én jövök vissza mindig az elágazáshoz, mert kíváncsivá tett az általa kiépített nehezített út.
De, hogy egy olyat is elmeséljek, ami kicsit konkrétabb. Kb. 16 évesen határoztam el először, hogy minden este elmondok egy három mondatból álló imát: „Köszönöm, Uram…”; „Bocsáss meg, Uram…”; „Kérlek Uram…”. Mindhárom mondatnál az elmúlt napomat vettem sorra, valójában percről percre. Nagyon egyszerűnek tűnik, mégis fél órákat töltöttem el imával, és azt éreztem, minden mozzanatban meg tudom találni a Jóistent. Ez olyan erőt adott, amiből utána évekig tudtam töltekezni. Ez a negyven nap képes volt arra, hogy a Jóistennel végtelenül szoros kapcsolatot kialakítsak, és soha nem jutott eszembe, hogy kételkednék a jelenlétében.
Kicsit beszélgessünk magáról a NEK-ről is! Mi a véleményed róla? Részt fogsz venni rajta? Hogyan készülsz rá, ha készülsz rá egyáltalán?
Sokat gondolkodtam a NEK-en, hogy mit jelenthet nekem, vagy mit adhat a hitemhez, amit én élek. Egyelőre még nem sikerült vele teljesen összebarátkoznom, bár nagyon jó kezdeményezésnek látom, és vettem már részt hasonló eseményeken, mint például a Városmisszión is. Ezek sokat adtak nekem, hogy jártuk a várost, és mindenhol belebotlottunk olyan programokba, ahol éreztem, hogy most misszió folyik. Azt hiszem, ennek még nem érzem az ízét, ami most jön, és itt van előttünk, inkább a kételyeim fogalmazódnak meg, hogy ebben én hol leszek, és milyen programot kell csinálni. De azt is gondolom, hogy nagyon operatív szempontból közelítem meg a kérdéskört, és még nem engedtem, hogy eltaláljon a Jóisten azzal, hogy itt most ez nem arról fog szólni, hogy milyen programok lesznek, hanem arról, hogy találkozzunk vele, közösen imádkozzunk és érezzük a jelenlétét.
Az is érdekelne, hogy jelentkeztél, illetve jelentkeznél-e önkéntesek a NEK-re?
Amikor először kijött a lehetőség, sőt, talán még csak a beszélgetés ment róla, hogy lesz ez a NEK, és a cserkészek együtt menjenek oda, akkor erősen elgondolkoztam rajta, sőt, még azóta is erősen gondolkozom rajta, hogy jelentkezek önkéntesnek. Ezt bevallom, nem tettem még meg. Ugyanakkor, előtte nekem kell helyre tennem magamban, mit szeretnék a NEK-kel.
Enged meg kérlek, hogy mondjak egy személyes véleményt. Ahogy meséltél erről, nekem az az érzésem támadt, hogy neked most nem szabad ebbe szervezőként ott lenned, mert akkor nem tudnál igazán lélekkel részt venni rajta. Inkább feltöltődés kell, hogy legyen ez most neked.
Igen, ebben igazad van, csak sosem mertem ezt még így kimondani. Talán tényleg jobb lenne résztvevőként jelen lenni benne. Köszönöm, hogy visszajeleztél!
Az utolsó kérdésem az lenne, hogy te milyen kapcsolatban állsz az Eucharisztiával?
Ez nagyon érdekes, mert úgy, hogy Eukarisztia, úgy sosem szoktam nevezni. Úgy, hogy Eukarisztia, aki megtestesíti a Jóistent, vagy aki által én személyes kapcsolatot létesíthetek a Jóistennel, az már egy másik megközelítés. Az Eukarisztia nekem egy kicsit távoli, hivatalos megnevezés. De ha azt nézzük, hogy én találkozhatok a Jóistennel, és magamhoz tudom venni, egyesülni tudok vele; úgy mindig is jóban voltunk.
Volt, hogy jobban féltem tőle, és nem mertem magamhoz venni, mert az áldozás előtti részben, mikor elhangzik, hogy „nem vagyok méltó, hogy hajlékomba jöjj”, úgy gondoltam, rám hatványozottan igaz ez a mondat, és sajnos sok esetben hajlamos voltam inkább azt hinni, hogy valóban nem vagyok méltó, és elfelejtkezni a folytatásról: „csak egy szóval mondd, és meggyógyul az én lelkem”.
Kislányként egyszer, mikor az áldozás előtti böjtöt véletlenül nem tartottam be, sírva jöttem ki a templomból, hogy bűnt követtem el, és a reggelim után áldoztam. Erre a szüleim azzal válaszoltak, hogy úgy tűnik, a Jóistennek fontosabb a velem való találkozás, mint a böjt megtartása, mert ennyire szeret. Azt hiszem, ez a mondat a mai napig meghatározza a kapcsolatomat az Oltáriszentséggel.
Így most az utóbbi időben azt hiszem, egy kicsit eltávolodtunk, nehezebb időszakban voltam. A karantén ideje alatt, bár igyekeztem online miséken is részt venni, több ismerősömmel is beszélgettem az említett témában, és ezek a beszélgetés azok, amik inkább visszahozták a mindennapjaimba a Jóistent. Ahogy látom, hogy összefognak az emberek, és amilyen nagy szeretettel vannak egymás iránt, úgy én is jobban tudtam arra fókuszálni, hogy igenis van valaki, aki engem is szeret, és mindig jót akar, mindenből kihozza a legjobbat. Még most is.
Köszönöm szépen, hogy válaszoltál a kérdésekre, én sokat kaptam általuk, és egészen biztos vagyok benne, hogy mások is így lesznek ezzel.
Szerző: Kapiller Bernadett
Az Országos Elnökség tájékoztatása a koronavírus témájában X.
Kedves Cserkésztestvérek!
A frissen megjelent 215/2020. (V. 20.) Korm. rendelet alapján 2020. június 16. napjától a gyermek- és ifjúsági táborok megtarthatóak. Ennek értelmében a táborozásra vonatkozó rész módosításával ismét közreadjuk 2020. május 20-án küldött tájékoztatónkat.
Örömmel tapasztaljuk, hogy a járványhelyzet miatt elrendelt megszorítások, bár lassan és fokozatosan, de oldódni látszanak. Ennek egyik jele, hogy a járvány elleni védekezésben Magyarország Kormánya új, közösségeinket is érintő döntéseket hozott, melyeket szeretnénk megosztani veletek. Mindeközben továbbra is kérjük: megfontoltan, körültekintően járjatok el, magatok és a rátok bízottak biztonságát, egészségét a legnagyobb mértékben szem előtt tartva!
Őrsgyűlések: A kijárási korlátozás május 18-cal Magyarország egész területén megszűnt, valamint hamarosan a köznevelési és közoktatási intézmények működésének rendje is helyreáll. Ennek értelmében 2020. május 22–től őrsgyűlések szervezése is lehetővé válik az alábbiak betartásával:
- Őrsgyűlések kizárólag a csapatparancsnok engedélyével szervezhetők!
- Az őrsgyűlés megszervezése előtt a parancsnok elsőként az őrsvezető szüleinek beleegyezését kérje ki!
- Az a cserkész vehet részt őrsgyűlésen, akinek szülei ebbe – a parancsnok, illetve az őrsvezető előzetes tájékoztatását megismerve – beleegyeztek.
- Ha van rá mód, az őrsgyűléseket szabad téren tartsuk.
- A csapatotthonokat a gyűlések előtt és után is fertőtleníteni kell, különös tekintettel a kilincsekre, mellékhelyiségekre. A gyerekeknek biztosítani kell a kézmosási lehetőséget szappannal, meleg vízzel, egyszer használatos kéztörlővel vagy saját törölközővel.
Továbbiak: 168/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet 1. § (2.), 207/2020. (V. 15.) Korm. rendelet, 9.§ (2.), 211/2020. (V. 16.) Korm. rendelet, 1.§ (2.)
Őrsi túrák: Az Operatív Törzs tájékoztatása szerint tőlünk távolabb élőkkel (tehát pl. őrstagjainkkal) is lehet együtt kirándulni 1,5 méter védőtávolság betartásával. Külön egészségügyi igazolás nem szükséges a részvételhez. Minden egyéb szempontból kérjük, hogy az őrsgyűlésekre vonatkozó iránymutatást kövessétek (szülői beleegyezések, fertőtlenítés stb.).
Továbbiak: Operatív Törzs tájékoztató május 08., 29. perc
Őrsi/raji portyák: A kereskedelemről szóló törvény szerinti szálláshely fogadhat vendéget és a vendégek számára az ott-tartózkodás megengedett. Ez lehetőséget ad arra, hogy cserkészeinkkel szálláshelyeket vegyünk igénybe – legyen az épített szálláshely, vagy sátrazós lehetőség. Konkrét létszámkorlátot nem közöltek a hatóságok, de jelen helyzetben azt kérjük, hogy legfeljebb raji létszámokban gondolkodjatok! Külön egészségügyi igazolás nem szükséges a részvételhez. Minden egyéb szempontból kérjük, hogy az őrsgyűlésekre vonatkozó iránymutatást kövessétek (szülői beleegyezések, fertőtlenítés stb.).
Továbbiak: 207/2020. (V. 15.) Korm. rendelet, 4.§ (1.)
Csapatrendezvények, rajnál nagyobb léptékű programok: A nagyobb méretű eseményekkel kapcsolatban egyelőre nincs egyértelmű iránymutatás szabályzói oldalról. Éppen ezért jelenleg még arra kérünk Benneteket, hogy ne szervezzetek ilyen eseményeket! Továbbra is dolgozunk azon, hogy a döntéshozókhoz eljussanak kérdéseink és egyértelmű iránymutatás szülessen. Ameddig nincs egyértelmű szabályzói iránymutatás, addig úgy kell tekintsük, hogy nem engedélyezettek az ilyen méretű/típusú események.
Táborozás: 2020. június 16. napjától a gyermek- és ifjúsági táborok – napközi és ottalvós szervezésben egyaránt – megtarthatóak. Ez tehát azt jelenti, hogy ettől az időponttól kezdve a nyári cserkésztáborok is megszervezhetők. Kérjük, hogy a csapattáborok és a vezetőképző táborok tervezését és szervezését újult erővel folytassátok, táboraitokat lehetőség szerint a járvány kirobbanása előtt tervezett időpontban tartsátok meg!
Mind a kerületek, mind az országos elnökség részére segítség, ha látjuk a táborozási terveket, időpontokat, helyszíneket, ezért kérjük, mielőbb kezdjétek el a táborozási engedélykérési folyamatot az ECSET-ben! Külön fel szeretnénk a csapatok figyelmét hívni, hogy érvényes táborozási engedély nélkül táborba szállni tilos! Jelen helyzetben ez különösen súlyos problémákat okozhat, így mindenkit óva intünk attól, hogy engedély nélkül táborozzon!
A különböző hatóságok (Népegészségügy, Zöldhatóság, stb.) és az erdészetek június 16. utáni időpontra immár minden engedélyt megadhatnak. Kérjük, mielőbb adjatok be minden engedélyhez szükséges kérelmet a hatóságokhoz! Ha bármely hatóságnál problémába ütköztök, jelezzétek, és mindent megteszünk a probléma elhárításának érdekében! Továbbra is dolgozunk azon, hogy egyértelmű iránymutatást kapjunk arra nézve, hogy van-e bármiféle közegészségügyi feltétel vagy óvintézkedés, aminek idén nyáron a szokásostól eltérve meg kell felelni – jelezni fogjuk, ha erre nézve információt kapunk.
A táborok során kérjük, hogy a higiénia területén különös gondossággal járjatok el, kiemelt figyelmet fordítva az ételkészítésre vonatkozó szabályokra, a közösségi terek fertőtlenítésére és a személyes higiéniára! A táborba szálláshoz továbbra is 3 napnál nem régebbi, a a táborozó egészségességéről szóló gondviselői (vagy nagykorúak esetén saját) nyilatkozat szükséges.
Továbbiak: 215/2020. (V. 20.) Korm. rendelet, 3.§
További ajánlásaink és jó gyakorlatok:
- Őrsi, raji léptékű programjaink megtartásáról vezetői felelősségünk tudatában döntsünk, mérlegelve az aktuális helyzetet, a szabályzók iránymutatásait, a helyi hatóságok által közzétett szabályokat!
- Amennyiben bármely cserkészed szülője nem kívánja elengedni gyermekét bármely programra, tartsd ezt tiszteletben!
- A programokat lehetőleg a szabadban tartsuk!
- Fokozottan figyeljünk a személyes higiéniára: kézfertőtlenítés, gyakori kézmosás javasolt (a helyes kézmosásról videó itt), különösen étkezések előtt.
- Találjunk ki új módszertanokat, játékokat amiben az egészségről tanulunk – most mindenki figyelni fog!
- Cserkészfoglalkozás után fertőtlenítsük az asztalokat és gyakran használt eszközöket!
- Ne együnk/igyunk egymás edényeiből!
- Kerüljük a testi kontaktust (kézfogás, puszi, ölelés), különös tekintettel az érintéses játékokra!
A helyzet gyors változását látva továbbra is arra kérünk Titeket, hogy kövessétek figyelemmel a kormányzat és a helyi hatóságok utasításait, tekintsétek ezeket irányadónak és járjatok el a lehető legnagyobb körültekintéssel! Bár a helyzet alakulása bizakodásra adhat okot, fontosnak tartjuk mindannyiunk figyelmét felhívni arra, hogy magunk és a ránk bízottak biztonsága érdekében inkább óvatosan és mindent kétszer átgondolva járjunk el! Ha bármilyen tervezett tevékenységetek, programotok kapcsán kérdésetek van, úgy bátran keressétek a kerületi vagy az országos elnökséget a helyzet tisztázása végett!
Végül pedig engedjétek meg, hogy továbbra is figyelmetekbe ajánljuk az MCSSZ által a karantén-időszakra indított kezdeményezéseit, mint például a Tanulj otthon! kezdeményezést vagy az Online Módszertani Gondolatok cserkészeknek csoportot.
A cserkészmunkát és a nyári táboroztatást érintő történésekről és további döntésekről az Országos Elnökség továbbra is e-mailben, az Országos Hírlevélen keresztül, illetve az MCSSZ Országos Elnökség Facebook-oldalán keresztül tájékoztat Benneteket.
Jó munkát!
Az országos elnökség nevében:
Hegyi Armand csst. (105.)
országos vezetőtiszt
Hírek az Össze-SZÖVŐ-ről!
Kiderült, hogy melyek a legügyesebb őrsök a Kárpát-medencében! Május 3-án volt a döntő feladatainak leadási határideje, és a javítás után május 11-én volt a nyertesek bejelentése a facebook oldalon. A nyereményeket és ajándékokat a csapatmentorok által juttatjuk el a győzteseknek.
Gratulálunk a győztes őrsöknek!
Kiscserkész korosztály:
- MCSSZ / V. kerület / 175. sz. cscs. / Anakonda őrs
- SZMCS / 35. sz. cscs. / Zöld Gyíkok őrs
- RMCSSZ / Maros körzet / 30.sz.cscs. / Szarvas őrs
Cserkész korosztály:
- KMCSSZ / 87.sz.cscs. / Brokkoli őrs
- MCSSZ / IV. kerület / 14.sz.cscs. /Sün őrs
- RMCSSZ / Maros körzet / 128.sz.cscs. / Medve őrs
Kósza korosztály:
- MCSSZ / II. kerület / 19.sz.cscs. / Puma őrs
- RMCSSZ / Maros körzet / 30.sz.cscs. / Mókus őrs
- KáMCSSZ / 3.sz.cscs. / Rozmár őrs
Kiscserkész korosztályi döntő feladata:
Felosztottunk egy cserkésztörténeti mesét a résztvevő őrsök között. Az őrsök a többi őrs részletét nem ismerik. A saját részüket az őrsvezetők szétosztották a tagok között, és mindenkinek kellett rajzolni abból egy képregény kockát. Majd összeillesztjük a részeket, abból kapunk egy képregényt, melyből az őrsök megtudják a mese egészét.
Cserkész korosztályi döntő feladata:
A szövetségében híres épületet/szobrot/jellegzetességet kellett elkészítenie minden őrstagnak 3 fajta otthon megtalálható újrahasznosított anyagból. Ebből születni fog egy térkép, melyen megtalálhatóak ezek az alkotások, és azoknak a szövetségen belüli pontos helye is látható lesz.
Kósza korosztályi döntő feladatai:
- feladat: Minden őrsnek fel kellett vennie a kapcsolatot a döntőbe jutott többi kósza őrssel, és játékos formában meg kellett ismerniük egymást.
- feladat: Készítenie kellett minden őrstagnak cserkészismereti oktató videót, és publikálnia kellett azokat szövetségi szinten.
A vetélkedőt a Lépj át a határaidon! projekt támogatta.
(A borítókép a tavalyi díjátadón készült.)
Nem egyedül rajtunk múlik a jövőnk! (Az én teremtésvédelmem… vol. 4.)
Új tematikus programéve van az MCSSZ-nek. A legutóbbi INDABA konferencia fő témáját a környezeti neveléssel és a teremtésvédelemmel foglalkozó ZÖLD munkacsoport határozta meg, s ebben a témában indult útjára a programévünk. Most Turóczi Hajnalka csst. (25.) a „Mustármag” lelki nevelési szakvezető mondja el gondolatait a teremtett világ iránti felelősségünkről.
Vezetők Lapja: Ferenc pápa „Laudato si” enciklikája nyomán többekkel beszélgettünk már arról, hogy cserkészként mit jelent számunkra a teremtésvédelem. Benned mi fogalmazódik meg?
Turóczi Hajni: A teremtésvédelemben fontos helye van a környezetvédelemnek, de a téma összességében mégis túlmutat ezen, és egy gyökeresen más megközelítést kínál; azt a szempontot hozza be a gondolkodásunkba, hogy a Jóisten alkotta meg a világot, ezért nem lehet öncélú annak megmentése. Nem csupán azért kell óvnunk, hogy magunknak vagy az unokáinknak legyen jobb! Mi ajándékba kaptuk az életünket, a Földet, benne minden állattal, növénnyel, éllettelennel. A dolgunk, hogy harmóniában, egyenlőségben éljünk. Ez kivételes feladat és egyben lehetőség: Isten az embert tette meg a teremtés őrévé, ezért a mi felelősségünk annak további sorsa. Ez közös ügyünk, amin dolgoznunk kell, amihez Istent hívjuk segítségül. Hinnünk kell, hogy nem egyedül rajtunk múlik a jövőnk.
VL: Ez nem lehet egyfajta tétlen Istenhez fordulás, hanem a bennünk élő jóakarat munkája. A lelkiismeretünk, a tenni akarásuk dolga, amihez Istent magunkon keresztül hívjuk segítségül.
TH: Én ezt úgy fogalmazom meg, hogy próbáljunk mindent megtenni, a többit bízzuk a Jóistenre. Azonban nem dőlhetünk hátra, hogy majd minden jó lesz. Van feladatunk – attól függően, hogy kinek, mire van hívása. Van, aki a mélyszegénységben élők, hajléktalanok felé fordul, más a betegeket támogatja. Értenünk kell, hogy nem vagyunk egyedül! Istent segítségül lehet hívni erre a szolgálatra amellett, hogy mi is tenni szeretnénk azért, amit ő alkotott.
VL: Ebben az odafordulásban megszólal az a szempont is, hogy nagyrészben az emberiség tehet arról, hogy pusztulni látszik a jövőnk.
TH: Kérdés, mennyire jó az, ha magunkat hibáztatjuk mindezért? Valóban, a mi szabad akaratunk tehet arról, hogy kizsákmányoljuk a Föld energiáit, embertársainkat – ez a mi rossz utunk. Az önsanyargatás, a magunk hibáztatása viszont bénító lehet. Nem várhatjuk sopánkodva a világ végét, azt úgyis csak az Isten tudja, mikor lesz. A szorongásból ki kell törni, nem állhatunk meg itt! Felismerve és elfogadva a jelenlegi helyzetet azt érdemes keresnünk, mit tehetünk a dolgok javítása érdekében.
VL: Tudtatok-e építkezni a lelki nevelési munkacsoportban Ferenc pápa enciklikájából?
TH: Éppen két hete indult el egy közös projekt a ZÖLD munkacsoporttal a közösségi média felületeinken, amelyek a Pápa enciklikájára épülnek. A bejegyzéseket hetente tesszük közzé, és addig tart, ahány fejezete van az írásnak. A metódus szerint kiválasztunk pár idézetet, ajánlunk hozzá gyakorlati módszereket, elsősorban a vezető és vándor korosztály számára. Majd egy videó, egy interjú vagy egy podcast következik.
Korábban az INDABA-ra is vittünk a Mustármaggal „lelki ösvényt” a teremtésvédelem témakörében. Már akkor is megfogott, hogy ez nem csak egy hitbéli írás, a Pápa a tudomány képviselőit is bevonta az értekezésébe: ez egy igazán átfogó, korszerű, interdiszciplináris, olvasmányos tanulmány. A szemlélete alapján kimondható, hogy nem zárkózik el a tudományos meglátásoktól, ami szerintem csodálatos! A teremtésvédelem pedig pont olyan téma, amiben egy irányban mutat a tudomány és a vallás.
Ferenc pápa azt mondja: az a kérdés, hogy mi, emberek hogyan nézünk a világra: tudunk-e empátiával fordulni a többiek felé, vagy csak énközpontúan. Ha ezt meg tudjuk változtatni, akkor tudunk majd tenni az emberiségért, az egész világért. Talán ebben gyökerezik az egész teremtésvédelem kulcsa.
Nagy Emese
Az Országos Elnökség tájékoztatása a koronavírus témájában IX.
Kedves Cserkésztestvérek!
Az időszak, melyben most élünk sok szempontból megpróbáltatásokkal teli. Nem csak őrsgyűléseket tartani nehéz, vagy csapattábort szervezni, esetleg motiválni vezetőinket/vezetettjeinket, hanem az egészségügyi kockázatokon túl gazdaságilag is nagy hatással van ránk a kialakult járványhelyzet. Sokan veszítik el munkájukat vagy jövedelmük egy részét és kerül ezáltal nehéz helyzetbe családjuk. Lehet, hogy a Te csapatodban, őrsödben is van ilyen tekintetben érintett cserkész. Célunk, hogy cserkészközösségként ne csak a cserkészmunkánk elvégzésében segítsük egymást, de lehetőségeinkhez mérten segítő kezet nyújtsunk nehéz helyzetbe került cserkésztestvéreinknek vagy a közösségünkhöz valamilyen módon kapcsolódóknak.
Éppen ezért szeretnénk figyelmetekbe ajánlani a Magyar Cserkészszövetség kezdeményezését, melynek célja, hogy pénzbeli adományt juttasson el mindazon családok számára, akiknek most segítségre van szüksége. A gyűjtéshez kapcsolódó információk a https://mu.cserkesz.hu/segits/korona weboldalon érhetők el.
Egyrészről kérünk Titeket: ha van lehetőségetek adományozni, tegyétek meg! Másrészről kérünk Titeket, hogy tartsátok gondolataitokban ezt a lehetőséget, hogy minél több ember segítségre találhasson általa! Sokak számára nehézséget jelent segítséget kérni a nehéz időkben, ezért nektek is proaktívnak kell lennetek, figyelve arra, hogy környezetetekben, csapatotokban ki szorulhat segítségre. A kedvezményezettek körébe nem csak a segítségre szoruló családok jelentkezhetnek, de akár Ti, vezetők is ajánlhattok be családokat.
A gyűjtés során a családok a megítélt összeget havi rendszerességgel a tárgyhó 10. napjáig kapják utalás útján egészen az év végéig. A rendszerbe bekerült családok újrajelentkezés nélkül kapják majd a támogatást. Egy család havi minimum 20.000 Ft támogatásban részesül, mely már tényleges segítséget jelenthet.
Kérünk Benneteket, hogy legyetek figyelmesek és körültekintőek csapatotok cserkészeinek családjai iránt. Juttassátok el számukra ezt a lehetőséget! Ha kérdés merülne fel, akkor keressétek fel a gyűjtés weboldalát és kérjetek bátran segítséget az ezzel foglalkozó kollégáktól!
Ahogy eddig is mindig kihangsúlyoztunk, kérünk Titeket, hogy nagy odafigyeléssel és folyamatosan tartsátok a kapcsolatot vezetettjeitekkel és tájékozódjatok a helyzetükről. Legyetek nagy figyelemmel arra, hogy milyen változások mennek végbe csapatotokban, van-e lemorzsolódás, és ha igen, akkor kezdjetek el utánajárni! Ebben a nehézségekkel teli helyzetben sokszor leginkább azok morzsolódnak le, akiket nem tudunk jól elérni – legyen ennek oka a digitális eszközök, az internet vagy a támogató családi háttér hiánya. Tegyünk azért, hogy segítsünk mindazoknak, akiknek szüksége van bármilyen jellegű támogatásra!
A járványidőszakban cserkészeket és a nyári táboroztatást érintő döntésekről és történésekről az Országos Elnökség továbbra is e-mailben, az Országos Hírlevélen keresztül, illetve az MCSSZ Országos Elnökség Facebook-oldalán keresztül tájékoztat Benneteket.
Jó munkát!
Az országos elnökség nevében:
Hegyi Armand csst. (105.)
országos vezetőtiszt
10 rászoruló cserkészt tudunk támogatni 9 hónapon át!
A koronavírus gazdasági hatásaira reagálva a Magyar Cserkészszövetség szeretné azon cserkészek családjait támogatni, akiknek jelentős bevétel kiesés miatt veszélybe került a mindennapi megélhetésük. A meghirdetett adománygyűjtésünk eddigi eredményei alapján áprilisban eddig 140.000 Ft-t tudtunk átutalni, jelenleg 10 cserkészt illetve családját segítve. Az adománygyűjtés továbbra is zajlik, hálásan köszönjük az eddigi támogatásokat!
Nincs túl kicsi segítség!
2020. decemberi végéig egy 9 hónapig tartó adománygyűjtésbe kezdtünk, amihez további támogatókat keresünk.
A Szövetség munkatársai és tisztségviselői a havi célérték 35%-t már felajánlották a közös kalapba, most pedig arra kérünk Benneteket, gondoljátok át anyagi helyzeteteket és lehetőségeitekhez mérten csatlakozzatok a kezdeményezéshez.
A felmerülő kérdéseitekre remélhetőleg választ találtok ezen az oldalon: https://mu.cserkesz.hu/segits/. Ha mégsem, írjatok a tamogatas@mcssz.hu címre.
Ha benne vagytok, jelezzétek ezen az űrlapon.
Kérjük, hogy az utalásokat tegyétek is meg, legkésőbb minden hónap 10-éig.
Ezzel párhuzamosan, várjuk olyan cserkészek, családok jelentkezését, akiket a válság időszaka már most, vagy a közeljövőben padlóra tesz/tett. Ezen az űrlapon jelezhetitek felénk.
Kérjük, hogy nézzetek körül az őrsökben, csapatoknál, továbbítsátok a lehetőséget másoknak is! Bízunk benne, hogy ha csak egy kicsivel is, de könnyebbé tudjuk tenni a helyzeteteket!
További részleteket szintén a honlapon keresztül értek el.
Országos Elnökség tájékoztatása a koronavírus témájában VIII.
Kedves Cserkésztestvérek!
Ahogy vélhetőleg mindannyian értesültetek róla, május 4-től hatályba lépett a Budapest és Pest megyén kívül eső településeken a kijárási korlátozások enyhítése. Ezek a könnyítések jó hírként szolgálnak és reményt adnak, azonban továbbra is óvatosnak kell lennünk!
Elsősorban kérünk minden budapesti és Pest megyén kívüli csapatot, hogy továbbra se tartsanak őrsgyűléseket, csapatrendezvényeket, mivel ezek a találkozások rendezvénynek minősülnek, így jelenleg tiltottak. Továbbra is tartsátok online a kapcsolatot és legyetek figyelemmel az előírásokra. Buzdítunk titeket azonban, hogy élvezzétek ki a tavasz adta lehetőségeket: lehetőségetekhez mérten mozduljatok ki a természetbe, azonban kerüljétek a frekventált helyeket!
A jelenlegi helyzetben talán a táborszervezés témája a legnagyobb kérdés mindannyiunk számára. Az elmúlt héten kihirdetett változtatások kevés konkrét információval szolgálnak arról, hogy mire is számíthatunk a nyáron: pontosan milyen események lesznek tiltottak, esetleg létszámhatárral szervezhetőek stb. A jelen szabályozások érvényességét jelző augusztus 15-i dátum sem tekinthető biztosnak az egészségügyi helyzet változékonysága alapján.
Tudjuk és tapasztaljuk, hogy nagy bizonytalanság veszi körül a témát. Amíg azonban nincs egyértelmű döntés és kommunikáció az állami oldalról, addig türelemmel kell lennünk – nem feladatunk jogértelmezésekbe bonyolódni. Az MCSSZ Országos Elnökségének nem célja a döntéshozókat meggyőzni táboraink kivételt képező engedélyezéséről – hiszen ezáltal az amúgy is kihívásokkal teli helyzetben további felelősségekkel és kockázatokkal terhelnénk csapatparancsnokainkat, táborparancsnokainkat és szervezeti vezetőinket.
Azonban szeretnénk arról tájékoztatni Titeket, hogy világosan értve a téma mozgalmunk számára különlegesen fontos és sürgős mivoltát, folyamatos kapcsolatban állunk a hatóságokkal – az Operatív Törzzsel, az EMMI-vel, a Belügyminisztériummal és a Népegészségügyi Hatósággal – és napirenden tartjuk ezt a témát. Célunk, hogy a döntéshozók lássák a kérdést és mielőbb – az egészségügyi veszélyhelyzet aktuális állapotának és a szakértők által megfogalmazott álláspontnak megfelelő – döntést hozzanak. Bízunk abban, hogy kérdéseink megtárgyalásra kerülnek és mielőbb válaszokkal tudunk szolgálni Nektek is.
Köszönjük a listákon való aktív hozzászólásaitokat a táborszervezés kapcsán. Kérünk Titeket, hogy a korábban leírt ajánlásoknak megfelelően folytassátok a táborszervezést és mielőbb kezdjétek meg a táborozási engedély beadásának folyamatát. Ha szerencsénk van és idén táborozhatunk, akkor fontos, hogy felkészültek legyünk arra! Amint bármilyen, a témát érintő információ birtokában leszünk, úgy tájékoztatni fogunk benneteket, mint ahogy tettük eddig is!
Az Országos Elnökség részéről továbbra is emailben, az Országos Hírlevélen keresztül, illetve az MCSSZ Országos Elnökség Facebook-oldalán keresztül igyekszünk tájékoztatni Benneteket.
Jó munkát!
Az országos elnökség nevében:
Hegyi Armand csst. (105.)
országos vezetőtiszt
Hírek az Össze-SZÖVŐről
A jelenlegi helyzet miatt az Össze-SZÖVŐ vetélkedő is kénytelen volt alakítani a programján, és a három online forduló pontjaiból számítva juthattak tovább a versenyző őrsök a Kárpát-medencei döntőbe. A szervezők igyekeztek olyan feladatokat adni a résztvevőknek, melyeket könnyen meg lehet oldani akár a négy fal között is, és amelyekkel elősegíthetik az otthoni cserkészetet.
Az otthon elvégezhető feladatok között szerepel például családi recept tanulása és bemutatása, cserkész tudású oktatóvideók gyártása a szövetségeknek, vagy akár cserkészmese képregénnyé alakítása a kisebbeknek.
A sok megpróbáltatás után hamarosan kiderül, hogy melyek a legügyesebb őrsök a Kárpát-medencében! 2020. május 03-án volt a döntő feladatainak leadási határideje, és a javítás után 2020. május 11-én lesz a nyertesek bejelentése a facebook oldalon.
A vetélkedőt a Lépj át a határaidon! projekt támogatja.
„Tanulj otthon – Online képzések és programok cserkészektől” Cserkésztudás – online!
A Magyar Cserkészszövetség számára fontos a nevelőmunka, amit most – a járványhelyzet miatt – az online térben folytatunk. A cserkészeink mellett szeretnénk másoknak is átadni egy szeletet abból a tudásból, élményekből, módszerekből, amelyek az elmúlt évtizedekben sikeressé tették a közösségeinket.
Online fejlesztő tartalmakat ad közre az MCSSZ „Tanulj otthon – Online képzések és programok cserkészektől” elnevezéssel. Ezzel a folyamatosan bővülő tudásanyaggal kívánnak a cserkészek részt vállalni az oktatásra, tanárokra és szülőkre nehezedő kihívásokból. Az otthon elvégezhető feladatokat különböző témák mentén, több célcsoport és korosztály számára állítottuk össze egyszerűbb és összetettebb formában. A kézműves praktikáktól kezdve, az időgazdálkodáson át a fotózásig, egészen széles a paletta. Tudsz velünk tanulni a térkép és turistajelekről, a hazai erdők állat- és növényvilágáról, védett értékeinkről, felelős környezetvédelemről. Emellett eligazítunk a pénzügyek és pályázatok világában, mutatunk jó gyakorlatokat a civil szféra forrásteremtési lehetőségeiből.
A programjainkra és képzéseinkre hívunk minden általános- és középiskolást, tanárt vagy más civilszervezet önkéntesét. Az MCSSZ közvetlenül a tanárokhoz is eljuttatja az elérést biztosító felületeket. A részvétel minden esetben ingyenes! Az egyes témákat Google Classroom felületén lehet elérni, amihez szükség lesz egy G-mail fiókra. A felületre belépve minden instrukció megtalálható, de bátran kérdezd a témavezetőket a felületen keresztül vagy akár közvetlenül!
Jó munkát, jó tanulást kívánunk!
A képzéseket/programokat az Imre herceg terv – közelebb egymáshoz és a Lépj át a határaidon! projekt támogatja.
Országos Elnökség tájékoztatása a koronavírus témájában VII.
Kedves Cserkésztestvérek!
A cserkészmunka legfontosabb közege az őrs – márpedig őrsgyűlést tartani úgy, hogy vezetettjeinkkel csak az online térben találkozhatunk igen nagy kihívás. Habár az interneten számos lehetőséget találhatunk, hogy miként tudunk kapcsolatban maradni, a feladat mégsem olyan egyértelmű.
Tudjuk és értjük, hogy sokatok számára nehéz kivitelezni az online őrsgyűléseket, azonban szeretnénk ismételten hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a rendszeres őrsgyűlés. Természetesen nem csak azért szükséges és elengedhetetlen, hogy tudásanyagot adjatok át és közös élményeket szerezzetek, hanem méginkább azért, hogy aktív kapcsolatban maradjatok, hogy támogatni és segíteni tudjátok egymást. Vezetőként most is felelősek vagyunk vezetettjeinkért! Tőletek is függ, hogy ezt az időszakot hogyan élik meg, mit jelent számukra, mennyire válik javukra mindaz, ami most történik.
Tudjuk, hogy ezekben a hetekben nehéz lehet újra és újra kreatívnak lenni és újabb ötletekkel előállni. Forduljatok bátran raj- és csapatparancsnokotokhoz segítségért, illetve ismételten felhívjuk a figyelmeteket az online módszertani gyűjteményre, amit lejjebb ismét megtaláltok. Emellett az őrsgyűlésnek fontos és értékes része lehet az is, ha teret adtok arra, hogy cserkészeitek megosszák élményeiket és érzéseiket a helyzettel kapcsolatban: lehet, hogy nem tudnak ezen dolgokról kivel beszélni, az őrsi közeg pedig egy biztonságos tér lehet ennek megosztására. A legfontosabb, hogy vegyétek komolyan azokat a gondolatokat, melyeket megosztanak veletek, hiszen ez a bizalom kulcsa.
Előző leveleinkben már számos ötletet adtunk arra, hogy milyen felületeken böngésszetek ha elakadtatok. A Facebook csoport tele van hasznos ötletekkel, melyeket tudtuk használni! Találhattok egy videós összegzést arról is, hogy milyen platformokon tudtok őrsgyűlést tartani, illetve másik korábbi levelünkben gyűjtöttünk néhány hasznos linket, ami ilyenkor hasznos lehet számotokra. Használjátok ezeket az eszközöket is bátran! De ne feledjétek, elsősorban nem ezek az eszközök és módszerek számítanak, hanem az együtt töltött idő, a helyzetek, amikor számíthattak rátok a cserkészeitek. Jézus így fogalmaz: “Éheztem és ennem adtatok, szomjaztam és innom adtatok…” és talán Ő sem haragudna meg ha egy ilyen kiegészítést írnánk az ige margójára: “Karanténban voltam, és ti nem hagytatok magányomban őrlődni.”
Kedves vezetőképzésben dolgozók cserkésztestvérek! Nektek is nagyon fontos szerepetek van ebben az időszakban. Próbáljátok meg Ti is megtalálni azt a módot, ahol kommunikálni tudtok jelöltjeitekkel, ahol segíteni tudjátok őket. Köszönjük, hogy alkalmazkodva a helyzethez, próbáljátok a lehető legjobb módon megvalósítni képzéseiteket és megoldásokat kerestek, hogy a jelöltek tovább haladhassanak a képzések sikeres elvégzése felé. Igyekezzetek alkalmat adni jelöltjeiteknek, hogy találkozhassanak egymással az online térben, megoszthassák tapasztalataikat és egymás jó példáiból vagy esetleges negatív tapasztalataiból tanulhassanak. Egy-egy ilyen kiscsoportos beszélgetés, közös brainstorming, gondolkodtató feladat sokat segíthet abban, hogy a képzés iránti lelkesedés és érdeklődés fennmaradjon. Eszköztáraitok kiterjedtek, hozzáértésetek bizonyított. Bízunk bennetek és számítunk rátok!
Az Országos Elnökség részéről továbbra is igyekszünk tájékoztatni Benneteket emailben, az Országos Hírlevélen keresztül, illetve az MCSSZ Országos Elnökség Facebook-oldalán keresztül.
Szeretnénk megköszönni nektek eddigi munkátokat, melyekkel egymást és vezetettjeiteket támogattátok. Továbbra is buzdítunk titeket, hogy tartsatok ki és ne adjátok fel a munkát, melyre Isten hívott el benneteket! Tegyünk együtt a jobb világért!
Jó munkát!
Az országos elnökség nevében:
Hegyi Armand csst. (105.)
országos vezetőtiszt
A Jóisten meg tudja szólítani a szíveket! (Az én teremtésvédelmem… vol.3.)
Új tematikus programéve van az MCSSZ-nek. A legutóbbi INDABA konferencia fő témáját a környezeti neveléssel és a teremtésvédelemmel foglalkozó ZÖLD munkacsoport határozta meg, s ebben a témában indult útjára a programévünk. Most Steiger Ancsa őv. (412.) mondja el gondolatait a teremtett világ iránti felelősségünkről.
Vezetők Lapja: Zerowaste tippekkel, #onepostfortheplanet bejegyzésekkel, aktuális környezetvédelmi hírekkel látod el a közösségi médiában az ismerőseidet. A Scoutland egyik szervezőjeként pedig szélesebb körben is dolgoztál azon, hogy a cserkészek mind jobban érzékenyítve legyenek a zöld témák iránt. Hogy alakult benned ez a folyamat?
Steiger Ancsa: Kisgyermekkorom óta vagyok cserkész, ezért a környezetünk védelme, a természet szeretete elkísért a felnőtté válás útján. Mindeközben a családunk hétköznapjaiban ez nem volt központi téma. Éltük az átlagos városiak életét, még a szelektív szemétgyűjtés is akadályokba ütközött. A bérmaanyámtól hallottam aztán egyre több dolgot a témában; a Zöldboltban dolgozott, sok természetes alapanyagból készített terméketmutatott meg, ajándékozott. Azért is volt rám ő erős hatással, mert semmit sem erőltetett, minden, amit megosztott velem a saját élménye volt.
Aztán jött a Scoutland szervezésének ideje, amikor úgy döntöttünk, hogy a cserkészek fesztiválja attól is különlegesebb lehet, ha a környezetvédelem hangsúlyosabban jelenik meg, mint más fesztiválokon. A megvalósításkor is szempont volt, hogy kevés szemetet termeljünk, s azok begyűjtése szakszerű legyen. A Zöldövezet Társulat volt az egyik segítőnk, és a Hulladékmentes.hu részéről Kump Edina, akinek TED-es beszédét korábban már hallottam, de az igazi áttörést az életemben a személyes találkozás adta.
Arról beszélt, hogy az egészségünkre vonatkozóan milyen veszélyeket rejtenek a különféle vegyianyagok, hogy milyen kockázata van a műanyagpalackokból kioldódó mikroelemeknek, mit tartalmaznak a különféle ipari élelmiszerek. Ezeken kívül arra hívta fel a figyelmünket, hogy már túlnőtt rajtunk az a probléma, hogy miként kezeljük a hulladékokat az újrahasznosításban, a cél valójában a hulladék termelésének minimalizálása. Innen kezdve egészen más szögből figyeltem a körülöttem működő világot és benne magamat.
VL: Mi erősített abban, hogy a közösségi média felületeit használd fel a továbbiakban?
SA: Réti Adrienn színésznő #onepostfortheplanet postjaira lettem figyelmes. Naponta kitett egy rövid videót, benne praktikus, környezetvédelmi tanácsokkal. Egyik nap azon gondolkodtam, hogy ha ő tömegeket ér el, én miért ne érhetném el ezzel a témával ,,csak” az ismerőseimet, ekkor kezdtem el készíteni a saját sztorijaimat.
A teremtésvédelemmel összefüggésben csak ezt követően kezdtem el gondolkodni a témáról, hatással volt rám persze Ferenc pápa enciklikájais a „Laudato si”, amellyel pár éve a Nagymarosi Ifjúsági Találkozón találkoztam. Azon gondolkodtam, hogy mégis milyen keveset foglalkozik az egyház a környezetvédelmi kérdésekkel, miért nem hirdeti, hogy baj van és szólítja meg a híveket cselekvésre és imára? Annyi mindenben hisszük, hogy az imának ereje van, hogy Isten csodákra képes! Ahogy megteremtette ezt a Földet, ugyanúgy megtehetné, hogy elpusztítsa. Persze, ott van az emberek szabad akarata, mi tesszük tönkre a világot. Látjuk a mai helyzetet a világjárvány miatt: az emberi gyarlóság, a szabad akarat következménye, ennek isszuk most a levét.
A Jóisten mégis meg tudja szólítani a szíveket! Októberben indítottamel egy Facebook csoportota #onepostfortheplanet mintájára, az #egyimaabolygónkért, amiben már több mint 300-an vagyunk. Minden nap vállalja valaki, hogy imát mond a világunkért. Emellett igyekszem képezni magamat, minél több pontos választ adni a már hozzám is fordulókhoz, érzem a feladat, a felelősség súlyát. Bár elindultam ezen az úton, és sok szokásomat már megváltoztattam, még nagyon sokat kell nekem is fejlődni és a lehetőségeimhez mérten változtatni a szokásaimon, és vannak olyan napok, amikor nekem sem sikerül mindent ebben a szemléletben megvalósítani.
VL: A Scoutland egyik célja volt, hogy teremtsünk olyan hangulatot, amiben a választott fontos témáinkat könnyen be tudják fogadni a cserkészek, cserkészvezetők. A helyi sajtóban láttuk is az eredményeket: méltatták a fesztiválhelyszín tisztaságát, a fiatalok viszonyát a környezetükkel. A meghívott előadók, zenekarok is nagyon pozitívan nyilatkoztak a rendezvényről. Mit gondolsz arról, hogy a személyes megélések és a közösségi média hogyan lehet képes harmóniában szolgálni a haladást?
SA: A személyes tapasztalatoknak kulcsszerepe van a folyamatok alakulásában. Egy attitűdváltásra van szükség! Ha bevásárolni indulunk, menjünk zöldségeshez, kistermelőhöz, pékhez. Vigyünk magunkkal többször használatos tárolókat. Ehhez persze meg kell szólalni, kapcsolatba kell kerülni a másik féllel – ő nem egy polc a szupermarketben. A különféle zöld irányzatok mindegyike kiemeli a közösség erejét, arra mutat rá, hogy itt az ideje az összefogásnak, az egymás felé fordulásnak. Ahelyett, hogy csak magunkkal foglalkozunk, össze kéne beszélni, közösen termelni, együtt vásárolni kisközösségben. Beszélgetni, ismereteket szerezni, megosztani egymás között a munkafolyamatokat, növelve a hatékonyságot. Ez maga a cserkészet! Az előttünk járó hiteles példáknak, akik megszólíthatóak, akikkel párbeszédet lehet folytatni, kulcsszerepe van a bennünk létrejövő változásokban. A személyes példák megosztására pedig korszerű eszköz többek között a közösségi média.
Pályázati lehetőség! Ki ne hagyd!
A European Scout Foundation (FOSE – Friends of Scouting in Europe) pályázati lehetőségét ajánljuk figyelmetekbe. Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, de ha maradt bennetek kérdés, keressétek bátran akár az OKB-t (intercom@mcssz.hu), akár a EFOP irodánál Szilágyi-Kovács Katát (szilagyi.kovacs.kata@mcssz.hu). Szívesen segítünk a kész pályázati anyagok átnézésében is.
Jó hír azoknak, akik még bizonytalan pályázatírók, hogy zajlik az előkészítése egy pályázatírás módszertanával és alapvetéseivel foglalkozó online kurzusnak. Ott elővehetjük ezt a pályázatot is.
Kik pályázhatnak?
Elsősorban csapatok, akik valamilyen jól körülhatárolható projektet szeretnének lebonyolítani csapatukban. Pályázhatnak kerületek is, amennyiben megfelelően indokolható, hogy a projekt eredménye lokálisan, azaz a csapatok szintjén hasznosul.
Fontos, hogy nem szükséges, hogy bejegyzett civil szervezetetek legyen, viszont szükségetek lesz egy bankszámlaszámra, ami nem magánszemélyhez tartozik. Ha nektek nincs ilyen számlátok, forduljatok a Szövetséghez segítségért!
Miért ajánljuk?
Elsősorban azért, mert cserkészeknek szól, és nem jár olyan nagy horderejű bürokratikus körökkel, mint amilyenekkel pl. az állami pályázatok. De kifejezetten nagy előnye, hogy nem csak civil szervezettel rendelkező csapatok vehetik igénybe, így ez nekik szinte egyedülálló lehetőség. Nem mellesleg jó nyelvgyakorlási lehetőség is.
Milyen összegre lehet pályázni?
1000-5000 Euró közötti összegre.
Milyen projekteket támogat a FOSE?
- főként Közép-Kelet Európai cserkészszövetségek csapatainak projektjeit
- igazolhatóan lokális szintű projekteket
- projekteket, amik illeszkednek a WOSM régiós stratégiájához (pl. növekedés)
Előny, ha:
- a projekt tartalmaz fenntarthatósági fejlődési célokat (pl. környezetvédelem, hátrányos helyzetűek támogatása, stb.)
- van együttműködési partner és társadalmi hatást is kifejt az adott projekt (pl. csapat által szervezett EÜ képzés, amin részt vehetnek más civil szervezet tagjai is.)
- megjelöltök önerőt. Önerő nem csak pénz lehet, hanem önkéntes munka is.
- jól meg van írva a pályázat, tehát konkrétumokat tartalmaz, a szakmai tartalom összhangban van a pénzügyivel.
Mi a pályázás menete?
Tervezés, pályázatírás, beadás
A pályázatot angol nyelven a FOSE honlapján keresztül lehet beadni, egy rövid űrlap kitöltésével. Ellátnak benneteket hasznos információkkal, hogy mit fogalmazzatok bele mindenképpen az anyagba, olvassátok el figyelmesen. Csatolmányként feltölthettek részletes költségtervet, kreatív reklámvideót, szakmai tartalmat, stb.
Pályázati határidő nincs, folyamatosan lehet benyújtani, viszont egy csapatnak egyszerre csak egy futó pályázata lehet.
Az átfutási idő, mire eldől, hogy kaptok-e támogatást vagy sem, kb. 6 hónap, tehát tavasszal már ne a nyári táborral számoljatok!
Megvalósítás
A pályázati projekt hossza max. 6 hónap lehet, de jól indokolt esetben akár egy egész cserkészévet is felölelhet. Nézzetek körül a már megvalósult tevékenységek beszámolói között és inspirálódjatok!
Beszámolás
Ki kell töltenetek a honlapon található űrlapot és csatolnotok kell hozzá a beszámoló sablont. Ha módosítva valósítottátok meg a tevékenységet, azt is itt jelezhetitek. Küldjetek fotókat, videókat és szöveges leírást is. A számlákat nem kell elküldeni, beszkennelni, de 1 évig meg kell őrizni, mert ellenőrzésre bekérhetik őket.
Önkéntes mentorok képzése
A csapatmentor hálózat a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséggel közösen készül az önkéntes mentorok képzésére, ami az ősz folyamán kezdődik majd el.
Szeretnénk elérni, hogy idővel minél több kerületben, szövetségben legyenek olyan szakmailag felkészült és erre a feladatra képzett emberek, akik a helyi csapatokban folyó munkát, az ott működő vezetők tevékenységeit támogatni, kísérni tudják akkor is, amikor éppen nem áll rendelkezésre olyan forrás, ami fizetett mentorok alkalmazását lehetővé teszi. Jelenleg a képzés tematikájának összeállítása, a szükséges források előteremtése és a lehetséges önkéntes mentorok keresése zajlik. Nagy örömünkre szolgálna, ha minden kerületben sikerülne felkutatni erre a feladatra alkalmas és motivált vezetőket.
Különösen örülnénk, ha az alumni rétegből, a csapatmunkából jelenleg hátra lépő, de a kerületben még szerepet vállalni akaró embereket így vissza tudnánk vonzani a cserkészmunkába, és a náluk felhalmozott cserkész tapasztalatokat ilyen formában még kerületi, szövetségi szinten kamatoztatni tudnánk. Emellett a mentorhálózatok az önkéntes munkát segítő szakmai anyagok összeállításán is dolgoznak.
A képzésben 24 jelöltet várunk (vegyesen Szlovákiából és Magyarországról), az 6 fős kiképzőtörzs szintén nemzetközi lenne. Összesen 5 képzési alkalom van, amiből az első egy online kurzus, az utolsó pedig a “mestermunka” kidolgozása terepen.
Mit kapnak a mentorok a képzésben?
- A mentor munkaeszköze a személyisége. Mivel minden mentornak más a személyisége, mélyebb önismerethez segítjük őket és megtanítjuk a személyközi kapcsolatok kezelésének mentálhigiénés szemléletű alapelveit és technikáit.
- A mentor munkaterülete a mozgalom, a cserkészcsapatok. Mivel minden szövetségben, kerületben, körzetben mások a fejlesztési igények, ezért megtanítjuk a mentorokat a helyzetfelmérési módszerekre, a célok helyes kitűzésére és a hosszú távú stratégiai tervezésre és értékelésre.
- A mentor módszertára széles skálán mozog és rugalmas. A paletta bővítése érdekében a képzés során a mentorjelölteknek igyekszünk minél több stílust, szemléletet és technikát felvonultatni az egyéni és csoportos módszerekben egyaránt.
- A mentor mindig tudja a személyiségéhez és fejlesztési célhoz illeszkedő eszközt alkalmazni. A saját portfólió és stílus megalkotásában a mentorok segítségére számíthatnak, ezért nagy hangsúly van a hálózati csapatépítésen. A képzés után ugyanez a hálózat, a hálózatvezető koordinálásával, intervíziót biztosít a mentorok munkájának személyes támogatására.
Emellett a mentorhálózatok az önkéntes munkát segítő szakmai anyagok összeállításán is dolgoznak.
A mentorok felkészítését a Lépj át a határaidon! projekt támogatja.
Kitöltötted már az ALUMNI kérdőívet?
Segíts, hogy a lehető legjobban meghatározhassuk a közös igényeket, lehetőségeket a felnőtt- és öregcserkészek lehetséges szerveződéséről. Milyen szerepkörben tudod magad elképzelni 20 év múlva a szövetség vagy a csapat életében? Hol a helye a cserkészetünkben a már nem aktív cserkészeknek? A családos altábor mennyire megoldás egy inaktív vezetőnek? Csupa olyan kérdés, ami mind az alumni kérdéskör köré csoportosul.
Jelenleg a háttérben felnőtt cserkészekkel készítünk interjúkat, elemezzük a kérdőívre adott válaszokat, hogy a következő cserkészévre legyen egy kialakult, valós igényekre épülő, működőképes “alumni” koncepciónk. Aki ehhez szeretne még egy kérdőív kitöltéssel hozzátenni, az 04.27. hétfőig megteheti, utána lezárjuk az űrlapot.
Az alumni kialakítását a Lépj át a határaidon! projekt támogatja.
Új mentorok a fedélzeten
A 2. és a 3. kerületben új csapatmentorokat köszönthetünk Nagy Zsuzsa és Karacsi Gábor személyében. Fogadjátok szeretettel őket! Olvassátok el, milyen cserkész pályafutásuk volt eddig.
Nagy Zsuzsa 2011-ben felnőttként tett fogadalmat a kazincbarcikai 165. sz Jókai Mór cserkészcsapatnál. Fogadalomtétele előtt tipikus cserkész anyuka volt, akire mindig számíthatott két gyermekének cserkészcsapata és vezetői.
2012 őszén lakóhelyén, Kistokajban kezdte el szervezni a cserkészetet, majd 2013-ban hivatalosan is megalakult a 786. sz. Szent György Cserkészcsapat, melynek parancsnoka lett. A csapatmunka mellett a kerületi elnökség adminisztrációs és pénzügyi munkáját segíti. Az önképzések mellett elvégezte a 2013/2014 évben 21/A. segédtiszti képzést. Csapat vezetése szempontjából fontosnak tartotta, hogy a CSPKVK-t is elvégezze így a 2015-ben a 6/A képzésen kapta meg a képesítést. Kerületi munka mellett motivációt érzett a CSTVK elvégzésére, mely képesítést 2017-ben szerezte meg.
A II. kerület ŐVVK képzésében 2013 óta folyamatosan részt vesz, először GH-sként majd kiképzőként, patrónusként. Emellett 2016-ban, Nagyenyeden az erdélyi ŐVK-ban kérték fel kiképzőnek, ahol a törzsi ŐV szerepet is elvállalta. Ezt követően 2018-ban szintén Erdélyben az Országos Kiscserkész Tanyázás egyik táborvezetője volt Sikasszón. 2017/2018-ban képzésvezetője a 8.WB cserkésztisztiképzésnek.
Három alkalommal részt vett a Betlehemi Békeláng átadón Bécsben, illetve Linzben, valamint 2 alkalommal együtt ünnepelt Londonban a Gilwell Reunion-on több országból érkező tisztekkel. Szabadidejében szeret olvasni.
Karacsi Gábor a keszthelyi 379. sz. Feltámadás cserkészcsapat tagja, 2006-ban tett cserkészfogadalmat. 2012-ben szerezte meg őrsvezetői képesítését a III. Nyugat-magyarországi kerületben. 2013-ban vízi cserkész fogadalmat tett. 2015-ben segédtiszti képesítést szerzett. 2017-ben kiképzőként vett részt 25/D STVK-ben. Az idei évben a III. Nyugat-magyarországi kerület által szervezett ŐVVK-ban szintén a kiképző törzs tagja. Csapatában 2011 óta őrsvezető, 2015-2017 között a cserkész korosztály rajparancsnoka volt, 2018-tól csapatparancsnok helyettesként tevékenykedik.
2016-ban kezdte meg tanulmányait Szombathelyen, az akkori Nyugat-magyarországi Egyetem Savariai Egyetemi Központban, testnevelő-, gyógytestnevelő és egészségfejlesztő tanári szakon. 3 évig aktívan tevékenykedett az egyetemi Hallgatói Önkormányzatban, mint alelnök. Kutatói tevékenységével első helyezést ért el az Országos Tudományos Diákköri Konferencián 2019-ben. Szabadidejében szeret motorozni, horgászni és sportolni. Elérhetősége: karacsi.gabor@mcssz.hu
A csapatmentorok munkáját az Imre herceg terv – közelebb egymáshoz projekt támogatja.
Oldalak
- ‹ előző
- 1
- 2
- 3
- következő ›
