A cserkésznevelés végső célja

A cserkésznevelés célja, hogy a hozzánk kerülő, bennünket választó fiatalok a felnőttkor elejére a lehető legközelebb kerüljenek ahhoz az eszményképhez, amit a kezünk közül kikerülő eszményi cserkész képeként megfogalmaztunk. Könnyebbé teszi a munkánkat az életterületenkénti megfogalmazás, mert pontosabban és részleteiben láthatjuk azt az eszményt, amit elérni igyekszünk. E mellett elkerüljük vele az általános megfogalmazásokat, amelyekben nehezebb meglátni, hogy hol tartunk a nevelésünkben. Alapvetően a felnőttkor elejéig tart az a folyamat, amelynek eredménye az a felnőtt, akiben a nevelés 95%-a önnevelés (és erre igénye is van), és 5%-a a közösség általi nevelés. (A kezdetkor ez az arány 5%-95%-os megoszlást mutat, és a fejlődés folyamán az arány fokozatosan változik.)

A cserkésznevelés célja, hogy nevelésünk által olyan tartós változásokat idézzünk elő az egyes emberekben, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy a társadalmi jövőképünket (amelynek ők is tevőleges alakítói) megvalósítsák (lásd STB 4. füzetet). Ebből fakadóan a magyar cserkészet küldetése (lásd u.o.) meghatározza azt, hogy milyen a világba kilépő fiatal felnőtt eszményképünk.







Címke: 

Korosztályi célok részterületek szerint


Lelki terület

Narancs Sárga Zöld Kék Szürke Barna
        Cselekvő tagja egy vallásos életet élő, hívő közösségnek.

Cselekedeteit a hite szerinti jóra törekvés irányítja, egyénileg és közösségileg is.

Tud dönteni hite és Isten mellett, minden nap, minden helyzetben!

Nyitott Istenre és üzenetére, amit elsősorban az élet és a természet csodája által tudunk megtapasztalni.

Élő kapcsolatban él Istennel, és közösségeiben is ezt éli meg.

Az Istentől jövő állandó szeretetre cselekvően, naponta válaszol lelkiállapotának, élethelyzetének megfelelően.

A szürke korosztály szerinti cél a mindennapi életkerete.

 

Érzelmi terület

Narancs Sárga Zöld Kék Szürke Barna
        Érzelmi fejlettsége korának megfelelő, azaz felismeri érzelmeit, azoknak változni képes voltát és változásaikat.

Tudja kezelni az érzelmeit és azok változásait, az őt érő érzelmi hatásokat fel tudja dolgozni.

Ki tudja fejezni érzelmeit verbálisan és más, az adott helyzetnek megfelelő módon, azaz ismeri az érzelem kifejezésére szolgáló módokat, és ezek között találja meg a számára leghelyénvalóbbakat.

Tudatában van annak, hogy ezek a kifejezési módok egyénenként különbözőek, tiszteli a másik ember kifejezéseit és kifejezésmódját.

Tisztában van az érzelmei és cselekedetei közötti összefüggésekkel.

Felismeri mások érzelmi megnyilvánulásait, tudja őket befogadni, esetlegesen megérteni azok hátterét, és tud ezekre reagálni.

Szükség esetén, vagy megfelelő helyzetben azonosulni tud, vagy éppen függetleníteni tudja magát a csoportban uralkodó érzelmektől és azok megnyilvánulásaitól.

A szürke korosztály szerinti cél a mindennapi életkerete.

 

Testi terület

Narancs Sárga Zöld Kék Szürke Barna
        Testével kapcsolatban tudatos, ismeri biológiáját, fizikáját, figyeli és érti a változásokat.

Elfogadja testét, együtt tud élni fejleszthetetlen adottságaival, és fejleszti azokat, amelyeket fejleszteni tud.

Teljes életet él testében, azaz a maga egészségét abban a keretben meg tudja élni, amely neki adatott.

Karbantartja és fejleszti testét, különösen figyel a higiénia és a fittség, erőnlét területére.

Testi valójában úgy él, hogy harmóniában legyen a mikro- és makrokörnyezettel (különösen a természettel), s a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” elv mentén teszi mindezt.

Érzékszerveit ápolja, tökéletesíti, és kerüli rombolásukat!

Testi szükségleteit tudatosan és fegyelmezetten kezeli, önuralmával testi igényei fölé képes kerekedni.

Táplálkozása tudatos, összhangban a természettel és a lehetőségeivel!

A szürke korosztály szerinti cél a mindennapi életkerete.

 

Értelmi terület

Narancs Sárga Zöld Kék Szürke Barna
        Tudásával igényes, minél (minőségi) és mennél (mennyiségi) többet igyekszik befogadni.

A befogadáshoz elengedhetetlen a nyitottság, a tanulási képességek és az alkotóképesség fejlesztése.

Legyen képes tudásának kialakult rendszerét felülvizsgálni, átalakítani, az új tudásanyagot megfelelő helyre tenni, és ha szükséges újrarendszerezni.

Az új tudásanyag megszerzésére vágyik és tesz is érte.

Többrétű, széles látókörű tudásbázisra akar szert tenni.

Saját szakmájában élete végéig fejleszti magát.

Szűkebb és tágabb környezetéről véleményt tud formálni, és az ehhez szükséges tudásanyaggal, tudományokban jártassággal rendelkezik.

Különösen a nemzetével, a vallásával, az erkölcstan és etika, a politika és a természetes és a mesterséges környezetével kapcsolatos tudományok terén.

Rendelkezik minden kellő tudással érzelmeinek helyes, az igényeket kifejező megfogalmazásához.

A szürke korosztály szerinti cél a mindennapi életkerete.

 

Társas terület

Narancs Sárga Zöld Kék Szürke Barna
        Felelősséggel van a szűkebb és tágabb környezetéért. (Föld, nemzet, város, egyházközség, csapat, család, stb.).

Képes kapcsolatainak fejlesztésére, az esetleges ellentétek kezelésére.

Egyén-közösség viszonyban rendet tud rakni saját életállapotának, hivatásának megfelelően.

A férfi–nő kapcsolatokat tudja kezelni, cselekvő részese, a másik nem tagjaival tud megfelelően együtt létezni, dolgozni, bánni.

Társadalmi és a neveléssel járó előítéleteivel szemben tudatos, ezektől függetlenül tud dönteni.

Közösségének cselekvő és elkötelezett tagja, de vágy él benne más közösségek megismerésére.

A szürke korosztály szerinti cél a mindennapi életkerete.

 

Címke: 

A magyar cserkészet jövőképe

A társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által Isten felé növekedjenek.


Alapítónk általában „citizen”-ekről beszél, ami lehet ez is, az is, de inkább talán mégis polgár (vö. fr. citoyen), hiszen nem csak az államnak, hanem helyi közösségének (pl. a falunak) is hasznos tagja az illető.
 
A polgár szó alatt értjük az alapító, Bi-Pi álltal elénk adott eszményt: a csónakját maga irányító, önálló, tudatos döntéseket hozó, felelős embert.  Az igazi polgár megáll a saját lábán úgy gazdaságilag, mint erkölcsileg, szellemileg. Egy erős társadalmat a polgárok hozznak létre, ahol az állam nem más, mint a polgárok közös ügyeinek intézője.  Nem azért a miénk, mert beleszülettünk és választójogunk van, hanem azért, mert mi hozzuk létre.  Ennek előfeltétele, hogy minél függetlenebbek legyünk (szellemileg, anyagilag) az államtól, ne alárendeltnek érezzük magunkat.  Ennek a nyelvi kifejezése, hogy az állampolgárok azok, akiknek van egy közös állama!
 
A polgár szó jelentésköre lényegesen szélesebb, mint az állampolgáré. A jó polgár a jó állampolgár minden jellemzőjével rendelkezik (befizeti az adót, elmegy szavazni, tájékozott a közügyekben stb.), de annál még több is. Pl. a jogi kötelességeken kívül egyéb kötelezettségeket is vállal helyi közösségében (falu, város(rész), plébánia, XY civil egyesület stb.), felelősséget érez mindezekért, hajlandó akár (pl. anyagi) áldozatot is hozni bizonyos, általa nemesnek ítélt célok megvalósulása érdekében.
 
A magyar kultúrkörben nevezzük Istennek, megengedve a más vallásúak eltérő istenképét, vagy transzcendens valóságát.
 
Címke: 

A magyar cserkészet küldetése

Önkéntesei által ifjúságnevelést végez, illetve életmodellt nyújt, saját nem-formális nevelési módszerével, a helyi közösségekkel együttműködve, 7 éves kortól mindenkinek, aki nyitott elveinkre és közössége életében tevékenyen részt vállal.
 
Címke: 

A WOSM jövőképe

Creating a better world.
 
Építünk egy jobb világot! (OE-17/2008 Hivatalos magyar fordítása)
 
Címke: 

A WOSM küldetése

Educating young people to play a constructive role in society.
 
Arra nevelni a fiatalokat, hogy építő szerepet vállaljanak a társadalomban. (OE-10/2009 Hivatalos magyar fordítása)
Címke: 

A nevelés végső célja részterületek szerint

Lelki jellemzők

„Akkor az Úristen megalkotta az embert a föld porából, és orrába lehelte az élet leheletét. Így lett az ember élőlénnyé.” (Ter 2,7)

A teljes életet élő ember keresi élete célját, feladatát. Isten felé növekedni igyekszik. Életének vezérfonala a szeretet. Önmagát kritikusan szemléli, így képes a változásra. Készül az Istennel való végső találkozásra.

Cselekvő tagja egy vallásos életet élő, hívő közösségnek. Cselekedeteit a hite szerinti jóra törekvés irányítja, egyénileg és közösségileg is. Tud dönteni hite és Isten mellett, minden nap, minden helyzetben! Nyitott Istenre és üzenetére, amit elsősorban az élet és a természet csodája által tudunk megtapasztalni. Élő kapcsolatban van Istennel, és közösségeiben is ezt éli meg. Az Istentől jövő állandó szeretetre cselekvően, naponta válaszol lelkiállapotának, élethelyzetének megfelelően.


Érzelmi jellemzők

„Mint a lerombolt város, amelynek nincsen fala, olyan a férfi önuralom nélkül.” (Péld 25,28)

A teljes életet élő ember érzelemvilága és annak kifejezésmódja gazdag. Pozitív és negatív érzelmeit egyaránt felismeri, őszintén ki tudja fejezni, és képes uralni.

Érzelmi fejlettsége korának megfelelő, azaz felismeri érzelmeit, azoknak változni képes voltát és változásaikat. Tudja kezelni az érzelmeit és azok változásait, az őt érő érzelmi hatásokat fel tudja dolgozni. Ki tudja fejezni érzelmeit verbálisan és más, az adott helyzetnek megfelelő módon, azaz ismeri az érzelem kifejezésére szolgáló módokat, és ezek között találja meg a számára leghelyénvalóbbakat. Tudatában van annak, hogy ezek a kifejezési módok egyénenként különbözőek, tiszteli a másik ember kifejezéseit és kifejezésmódját. Tisztában van az érzelmei és cselekedetei közötti összefüggésekkel. Felismeri mások érzelmi megnyilvánulásait, tudja őket befogadni, esetlegesen megérteni azok hátterét, és tud ezekre reagálni. Szükség esetén, vagy megfelelő helyzetben azonosulni tud, vagy éppen függetleníteni tudja magát a csoportban uralkodó érzelmektől és azok megnyilvánulásaitól.


Testi jellemzők

„Nem tudjátok, hogy testetek a bennetek lakó Szentlélek temploma, akit Istentől kaptatok?” (1Kor 6,19)

Minden lelki és szellemi fejlődés alapja a testünkkel való tudatos bánásmód! Tudatában van, hogy a teste egy eszköz arra, hogy egy életen keresztül őt kiszolgálja, és az élete célját megvalósíthassa: egész életében másokat szolgáljon, és ezért felelősséggel tartozik érte.

Testével kapcsolatban tudatos, ismeri biológiáját, fizikáját, figyeli és érti a változásokat. Elfogadja testét, együtt tud élni fejleszthetetlen adottságaival, és fejleszti azokat, amelyeket fejleszteni tud. Teljes életet él testében, azaz a maga egészségét abban a keretben meg tudja élni, amely neki adatott. Karbantartja és fejleszti testét, különösen figyel a higiénia és a fittség, erőnlét területére. Testi valójában úgy él, hogy harmóniában legyen a mikro- és makrokörnyezettel (különösen a természettel), s a „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” elv mentén teszi mindezt. Érzékszerveit ápolja, tökéletesíti, és kerüli rombolásukat! Testi szükségleteit tudatosan és fegyelmezetten kezeli, önuralmával testi igényei fölé képes kerekedni. Táplálkozása tudatos, összhangban a természettel és a lehetőségeivel!


Értelmi jellemzők

„Minden tettnek az értelem a kezdete, és a megfontolás minden mű forrása.” (Sir 37.16)

A teljes életet elő ember tudományos, művészi vagy humán műveltség területén, kézművesség vagy szakipari képességek terén az önmaga által kiválasztott hivatás területén és mélységben képzi magát. Igyekszik így szerzett tudását a szűkebb és tágabb környezetének javára fordítani. Gondolatainak tisztaságára és gondolkodásának frissességére törekszik.

Tudásával igényes, minél (minőségi) és mennél (mennyiségi) többet igyekszik befogadni. A befogadáshoz elengedhetetlen a nyitottság, a tanulási képességek és az alkotóképesség fejlesztése. Legyen képes tudásának kialakult rendszerét felülvizsgálni, átalakítani, az új tudásanyagot megfelelő helyre tenni, és ha szükséges újrarendszerezni. Az új tudásanyag megszerzésére vágyik és tesz is érte. Többrétű, széles látókörű tudásbázisra akar szert tenni. Saját szakmájában élete végéig fejleszti magát. Szűkebb és tágabb környezetéről véleményt tud formálni, és az ehhez szükséges tudásanyaggal, tudományokban jártassággal rendelkezik. Különösen a nemzetével, a vallásával, az erkölcstan és etika, a politika és a természetes és a mesterséges környezetével kapcsolatos tudományok terén. Rendelkezik minden kellő tudással érzelmeinek helyes, az igényeket kifejező megfogalmazásához.


Társas jellemzők

„Azt is mondom nektek: Ha ketten közületek valamiben egyetértenek a földön, és úgy kérik, megkapják mennyei Atyámtól. Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.” Mt 18, 19-20

A teljes életet elő embernek van elképzelése a majdani családi életéről és készül rá, illetve családja szeretetközösségének motorja lesz. Van legalább egy olyan kis közössége, mely a kölcsönös bizalomra épül. Megtalálja lakókörnyezetében, hogy hol van szükség az ő segítségére, képességéhez mérten társadalmi feladatot vállal.

Felelősséggel van a szűkebb és tágabb környezetéért. (Föld, nemzet, város, egyházközség, csapat, család, stb.). Képes kapcsolatainak fejlesztésére, az esetleges ellentétek kezelésére. Egyén-közösség viszonyban rendet tud rakni saját életállapotának, hivatásának megfelelően. A férfi–nő kapcsolatokat tudja kezelni, cselekvő részese, a másik nem tagjaival tud megfelelően együtt létezni, dolgozni, bánni. Társadalmi és a neveléssel járó előítéleteivel szemben tudatos, ezektől függetlenül tud dönteni. Közösségének cselekvő és elkötelezett tagja, de vágy él benne más közösségek megismerésére.

 

Címke: 

A cserkészet életforma

Sokszor hangzik el, hogy a cserkészet életforma. Önmagában ez csak egy szép mondat, és semmi több, ha nem töltjük meg tartalommal, és a cserkészek mindennapjaikat nem cserkészként élik meg. Tehát a legegyszerűbben azt fejezi ki, hogy nem akkor viselkedik a cserkész cserkészként, amikor egyenruhában van, hanem mindig. Tehát törekszik arra, hogy úgy éljen, ahogyan azt a cserkésztörvény tartalmazza. Ez a nagyon magas mérce nem egy elvont és szlogenként harsogható jelmondat akar lenni, hanem egy életmód megjelenítő tömör kifejezés.
 
„Ezt a fogadalmat nagyon nehéz megtartani, de ez egy nagyon komoly fogadalom, és mindaddig nem cserkész a fiú, amíg mindent meg nem tesz, hogy fogadalma szerint éljen.
Így már láthatjátok, hogy a cserkészet nem csak szórakozás, hanem sokat követel is tőletek, és én tudom, hogy bízhatom bennetek: mindent meg fogtok tenni, amit csak tudtok, hogy megtartsátok cserkészfogadalmatokat.”  [1] (Bi-Pi)
 
A cserkészetet életformaként megélők életében sok területen kézzel foghatóvá válik cserkész mivoltuk. Az egyes ember életében elsőként az jelenik meg, hogy ő maga, mint cserkész, miként van jelen az élet egyes területein. Amikor arról beszélnek, hogy a cserkészet vallásos, akkor a cserkészeknek a vallásgyakorlása lesz az, amiben cserkészként való viselkedését várjuk el (pl. fontosnak tartod-e a gyónást és áldozást katolikus vallásodban, és érted-e ennek a vallási cselekedetnek a hatásait a vezetettjeid előtt.) Számtalan ilyen kérdés merül fel, amely mind azt kutatja, amennyire cserkészies az élete a cserkésznek. Hogy számodra mennyire fontos részt venni olyan eseményeken, amelyek a cserkészetben adnak többletet (pl. konferencia, közgyűlés)? Pedig ez egy önkéntes szervezet, ahol vállaltál kötelességeket és önként vállaltál magadra nézve gyakorolható jogokat. Hogy a szobádban rendet tartasz-e, mert alapvetően ezt várjuk el a cserkészeinktől is. Hogy elég igényes vagy-e, és nem testszaggal közlekedsz, mert testben és lélekben tiszta. Hogy a tanulást miként fogod fel: nyűg vagy édes kötelesség, és példa vagy-e ebben. Hogy akivel a személyes rokonszenv szerelemmé válik, vele hogyan és miként bánsz. Hogy a társadalmi és közösségi kapcsolataidban egy haszonélvező vagy, aki keresi a kiskapuk megoldásait, vagy tevékeny részese a mindennapoknak, aki tesz a jövőért. Hogy a magad tudását minden életállapotodban fejleszted és bővíted, és érdeklődésed olyan tevékenységekre ösztönöz, amelyek előrébb visznek. Hogy tested változásaival hogyan tudsz megbirkózni, és mennyire teszel azért, hogy a tested tényleg egy jó szolgálója lehessen életednek.
 
A vezetőknek ehhez kapcsolódik mindezek folyománya, hogy vezetőként milyen életet élsz, hogyan vagy vallásos, miket mondasz. És ugyanilyen folyománya, hogy ami téged érdekel, azt ide is elhozod-e (pl. ha te hegyi kerékpározol, akkor a kölyköket is bevonod-e), és amit itt tanulsz, máshol is felmutatod-e. Láthatóvá válik-e máshol cserkészeted és a cserkészeid kaphatnak-e abból a jóból, amit te valahol megkaptál.
 
Röviden a cserkészet attól életforma, hogy
 
  • ad egy olyan eszményt, amelynek eléréséért érdemes küzdeni,
  • ad egy közösséget, amely támogatja tagjait ezen az úton,
  • a cserkészek viselkedése minden másodpercben tetten érhető, mert ez nem egy szertartásrend, hanem egy belülről fakadó életvitelt jelent, és
  • mindezek azt a célt szolgálják, hogy jobb világot hagyunk magunk mögött (v.ö. Bi-Pi utolsó üzenete).


[1] Lord Baden-Powell of Gilwell: Cserkészet fiúknak, MCsCsSz Bp., 1994. 20.p.
 
Címke: