A vezetőképzés nem valamely korosztálynak szóló, életkori sajátosságokra választ adó program, hanem nevével összhangban: vezetőket képez, készít fel a feladatukra. A vezetőképzésbe jelölt cserkészeink a csapat, az őrs tagjai maradnak akkor is, ha lesz megbízatásuk, mert a cserkész nevelésének íve (ábra alsó vonala), a narancstól a barnáig, egy összefüggő nevelési ív, amelyet nem pótolhat és nem szakíthat meg semmi.
Amikor vezetőket akarunk kiválasztani, nézzük meg, mire és miként van igény, ki az, aki szóba kerül, és mit tud vállalni. Készítsük fel a feladatra, hogy lássa: ez nem csak móka, nem csak lemondás!
Jelmagyarázat, rövidítések:
ŐVKK őrsvezetői kiképzőképzés
ŐVVK őrsvezetői vezetőképzés (9-12. évfolyamosoknak)
ŐVVK 18+ őrsvezetői vezetőképzés (12. évfolyam utániaknak)
STKK segédtiszti kiképzőképzés
STVK segédtiszti vezetőképzés
Szak-vk szakági és korosztályi ráképzések (pl. vízi; kicserkészvezetői, stb.)
TVK tisztségviselői képzés (pl. külügyi; MCsSz sajtófotós, stb.)
A cserkészünk életútja a belépéstől kezdve a korosztályokon való végig-élést jelenti. A belépés időpontja esetleges, amint eléri azt a legalsó korhatárt, amelytől kezdve foglalkozunk a cserkészekkel. Minden egyes korosztálynál külön kerítünk sort arra, hogy leírjuk az ott belépőket miként és hogyan tudjuk kezelni, bevonni, a közösség részévé tenni és a nevelésben társává lenni.
Egészen különleges az a két lehetséges életút, amikor valaki felnőttként kerül bele a folyamatba. Legyen akár a mozgalom tagja, mert tényleg cserkész akar lenni, akár olyan szakember, aki szívesen dolgozik a szervezetben.
Az alapképzés (AK) az a képzés, amelyben azok a felnőttek vesznek részt, akik a mozgalomhoz kívánnak csatlakozni, vagy „csak” meg akarják ismerni a cserkészetet. Nekik az egész cserkészetet meg kell mutatnunk, és meg kell értetnünk velük, hogy a felnőtt cserkészet miként és hogyan működik. Ehhez sok, számunkra érdekes dolgot felvonultathatunk, de csak akkor érdemes belevágnunk, ha valaki utána cserkészként kíván élni, vagy ha csak meg akar kicsi ismerni bennünket, de nem akar cserkész lenni. Aki cserkészként kíván a továbbiakban élni, annak találnia kell egy felnőttcserkész közösséget, és ott lesz teljes a cserkészélete. Ha nem akar cserkészként élni a továbbiakban, akkor a képzés színessége miatt sokféle dolgot láthatott, és hallhatott arról, mi a cserkészet.
A tisztségviselői képzés (TVK) a szervezetben dolgozni kívánó szakembereknek szól. Ide a szervezeti egységek vezetői javasolnak résztvevőket, akik a képzés folyamán megértik, mi a cserkészet, és szakmai tudásban lesznek professzionális szakemberek. Nem a romantikus élményeinket akarjuk megosztani velük, hanem az akarjuk elérni, hogy pontosan tudják, mi a cserkészet célja, mi a cserkészet módszere, stb. A szervezet a mozgalom támogatója, így a szervezet munkatársainak tudniuk kell, miért csináljuk mindazt, amit a cserkészetben teszünk. Őket ezután a szervezet különböző szintjein tudjuk alkalmazni – önkéntesként, alkalmazottként, megbízottként. Ehhez azonban tudniuk kell, mi fán terem a cserkészet.
Az őrsvezetői vezetőképzés (ŐVVK) az őrs, azaz a kisközösség formálásához, vezetéséhez szükséges ismeretek, módszerek és készségek elsajátításának szintje. A sárga és a zöld korosztályok „bandavezérei” általában a 9-12. évfolyamból kerülnek ki. Nekik szól az ŐVVK I. Azonban vannak olyanok, akik később jönnek rá, hogy vállalnának ilyen feladatokat, de a klasszikus ővvk-s korosztályból már kicsúsztak. Nekik, a 12. évfolyam felettieknek szól az ŐVVK II., amely egy három hétvégés képzés. Az ŐVVK célja, hogy az őrsi (kisközösségi) rendszer (cserkészmódszer) működtetéséhez kiválasztott és megfelelően felkészített fiatalok bekapcsolása a nevelői munkába azáltal, hogy felelős vezetőként, példaadó közösségvezetőként rájuk bízzuk az őrsöket, ahol érettebb vezetőként közösséget kovácsolnak belőlük. A képzés célja a vezetők felkészítése arra, hogy felelősen tudjanak választ adni a „hogyan?” kérdés(é)re.
A segédtiszti vezetőképzés (STVK) a 2-4 őrs közös, felelős felnőtt vezető melletti munkájához, irányításához és a hozzá tartozó fiatalok neveléséhez szükséges ismeretek, módszerek és készségek elsajátításának szintje. A képzés célja, hogy felnőtt, neveléssel foglalkozó vezetőket adjunk a mozgalomnak. A képzésen van lehetőség felkészülni azokra a feladatokra, melyek 2-4 őrs közös munkájához és irányításához szükségesek. Célja, hogy a jelöltek felkészüljenek arra, hogy példaként álljanak a rájuk bízottak elé, és arra, hogy személyesen felelnek a rájuk bízott lélekpalánták neveléséért. A célok között szerepel, hogy a jelöltek felkészüljenek a tiszti fogadalomtételre; hogy önbizalmat adjon a résztvevőknek; és hogy megismerjék saját lelki, érzelmi, testi, társas és szellemi terhelhetőségüket és a rájuk váró feladatokat. A képzés célja a vezetők felkészítése arra, hogy felelősen tudjanak választ keresni a nevelésben felmerülő „miért?” kérdés(é)re.
A csapatparancsnoki vezetőképzés (CspkVK) az MCsSz helyi szintű vezetőit neveli ki. A csapatok, mint a szervezet helyi szintű szervezeti egységei, a mozgalomi munka szolgálatát látják el. Feladatuk a csapatok vezetése, működtetése, irányítása, és a helyi szintű háttér megteremtése. E mellett képesnek kell lennie a magasabb szintű vezetéssel való együttműködésre. A képzés célja megtanítani a mozgalmi vezetőkkel való együttműködést, és a mozgalmi vezetők igényeinek megfelelő kapcsolattartást: bevezetni a jelölteket a szervezeti vezetői közösségbe; a csapat, mint egy, a civil területen működő egység vezetéséhez szükséges ismeretek, módszerek és készségek elsajátítása. A képzés célja a vezetők felkészítése arra, hogy felelősen tudjanak választ keresni a „itt merre?” kérdésre.
A cserkésztiszti vezetőképzés (CsTVK) a szervezetnek, mint a civil terület egyik szereplőjének irányításához szükséges ismeretek elsajátításának szintje. Célja az MCsSz szervezetének (csapatnál magasabb szinten dolgozó) felelős, stratégiai gondolkodásra, másokkal való együttműködésre, és a szervezetnek, mint a mozgalom segítőjének, irányítására és megújítására képes vezetők kinevelése: az MCsSz, mint civil szervezet vezetéséhez szükséges ismeretek, módszerek és készségek elsajátítása; azoknak a képességeknek a kifejlesztése, amelyek révén sikeres, civil, non-profit szervezetet képesek építeni és működtetni. Mindehhez olyan szervezet-működtetési technikákat akarunk elsajátíttatni, amelyek révén képesek a rájuk bízott egységeket működtetni, valamint elsajátítatni velük az együttműködést, függetlenül attól, honnan jöttek. A képzésben lévő szakirányú képzés célja elérni, hogy a majdani szervezeti vezetők a feladatukat különleges, a feladat által megkívánt tudással felvértezve tudják ellátni; a mozgalmi vezetőképzés (és esetleges cspkvk) után olyan szakmai képzést nyújtani, amely a szervezeti munkára készíti fel a jelölteket; megismertetni velük a szervezeti kereteket, azok működését, és a lehetőségekről közösen gondolkodni velük; a szervezeti kultúra terén közös nyelvet, értékrendet és gondolkodási kereteket adni a résztvevőknek, és kialakítani bennük a közös és helyes rendszerszemléletet; bevezetni és bevonni a szervezeti vezetői közösségbe a résztvevőket. A képzés célja a vezetők felkészítése arra, hogy felelősen tudjanak választ keresni a „merre?” kérdésre, és az ebből fakadó hogyanok megtalálása.
A kiképzők képzésének (KK) célja, hogy a képzésekben résztvevők érdekében a képzést tartók felkészítése mindazokra a különleges képzési keretekre, formákra és a képzés eseményeire, amely a sikeres és hatékony képzést szolgálják. Mindez természetesen az adott szint elvégzése után lehetséges. A képzés célja, hogy megtanítsuk a leendő kiképzőket arra a kérdésre válaszolni, hogy „miként lesznek …-vá/vé?”.
A képzésvezetői képzés (KV) célja, hogy azokat a kiképzőket, akik a képzések irányításában részt vesznek (akár képzésvezetőként, akár altábor- vagy táborparancsnokként, akár helyetteseikként) kellőképpen felkészítsük arra a feladatra, amely a hagyományos cserkészközösségekben szokványos elemektől eltérő, különleges eszközöket alkalmazó vk-inkban rájuk vár. A felelősségteljes és hosszú távú vezetői létet meghatározó események helyes alkalmazása, a vk törzseinek, mint egy-egy folyamat felelős irányítóinak, és munkatársainak közösségé szervezése a feladata. Ezekben a helyzetekben nem kevés olyan alkalom van, amikor olyan döntéseket kell hozni, amelyek egy-egy ember életét hosszabb távon befolyásolják. Mindezeket nem a maga közössége javára, hanem a magyar cserkészet működéséért teszi. A képzés célja, hogy a képzést vezetők tudják a választ a „miként tehetjük őket …-vá/vé?”.
A szakági, korosztályi vagy szakterületi vezetőképzés (összefoglalóan szak-vk) célja, hogy a jelölt a már elért szinthez egy-egy korosztály vagy szakági terület különleges tudását megszerezze.